
Кандидатите да оглавят Европейската комисия представиха идеите си за бъдещето
Без представители на двете крайнодесни партии в Европарламента мина дебатът за шеф на Европейската комисия в четвъртък. След като “Европейските консерватори и реформисти” (ECR) и крайнодясната “Идентичност и демокрация” (ID) отказаха да издигнат свой кандидат, участието им в разговора бе възпрепятствано.
Още преди старта на дискусията председателката на ЕК Урсула фон дер Лайен (ЕНП) бе подложена на натиск - критикуваха я трима от опонентите ѝ. Обвиниха я, че
оставя отворена вратата за сътрудничество с крайнодесните
Четиримата опоненти на Фон дер Лайен за мястото начело на ЕК са Никола Шмит от Партията на европейските социалисти, Тери Ринтке от Зелените, Сандро Гоци от “Обнови Европа” и Валтер Байер от Европейската левица. И петимата кандидати отговаряха на въпроси от шест области - икономика и заетост, отбрана и сигурност, климат и околна среда, демокрация и лидерство, миграция и граници, иновации и технологии.
Шмит коментира, че “не вижда как може да се влезе в коалиция с тези хора”, визирайки ECR и ID, които, по думите му, искат да разбият Европа. Гоци и Ринтке също отправиха подобни критики. ЕНП отнесе порицание и за това, че е единствената партия, която не подписа декларация, че няма да си сътрудничи с крайнодесни сили.
“Имаме нужда от яснота, не от двусмислие”, отсече Шмит. Фон дер Лайен обаче бе категорична, че има три критерия към тези, с които е склонна да работи: да са проевропейски, проукраински и да подкрепят върховенството на закона. “Ако погледнете към “Алтернатива за Германия” в Германия, “Възраждане” в България или “Конфедерация” в Полша - тези партии имат различни имена, но са под един общ знаменател - те са приятели на Путин и искат да унищожат ЕС и ние няма да го допуснем”, каза шефката на комисията.
По първата тема на дебата - икономика и заетост, Шмит посочи, че ЕС трябва да се мобилизира в борбата с бедността и да инвестира в хората и уменията им. Според Ринтке “трябва да се противопоставим на идеята, че действията в областта на климата и икономическият успех са взаимно изключващи се”, а Байер смята, че в основата на проблема с бедността на Стария континент са жилищата, и призова за конкретни действия: “Искаме ЕС да се заеме с проблема с поскъпването на жилищата,
искаме директива за налагане на таван на наемите
и забрана за изгонване на наемателите, които не могат да си плащат”. На въпрос как разширяването на ЕС ще се отрази на икономиката Гоци каза, че “европейският проект е за всички - искаме да се отворим към Украйна и Западните Балкани”, но “това няма как да стане без реформи, например увеличаване на бюджета на кохезионната политика”.
Относно отбраната и сигурността Ринтке категорично призова за отмята на вземането на решения с единодушие при гласуване в Европейския съвет и даде за пример унгарския премиер Виктор Орбан, който неотдавна наложи вето на помощта от 50 млрд. евро за Украйна. “Трябва да подобрим нашата отбранителна индустрия. Трябва да сме сигурни, че разпокъсаността, която имаме в ЕС, ще спре, че имаме общи европейски проекти, например противовъздушен отбранителен щит за цяла Европа”, коментира Фон дер Лайен, като уточни, че нужда от въоръжаване имат както страните членки, така и Украйна. В отговор Гоци отправи критики към председателката и каза, че не е “удовлетворен” от работата на ЕК в сферата на отбраната и сигурността.
“Наистина съм изумен от факта, че стоим тук и
говорим за мир и сигурност, а никой дори не спомена Газа и Израел”,
заяви Байер и попита Фон дер Лайен: “Кога ЕС ще наложи санкции на Израел, за да сложи край на убийствата в Газа?”. Тя му отговори, че “не трябва да забравяме кога започна всичко - на 7 октомври имаше ужасяващо нападение от страна на “Хамас”. И подчерта, че Израел има правото да се защитава, както и че ЕС четирикратно е увеличил хуманитарната помощ за палестинците от избухването на войната и продължава да финансира агенцията на ООН за палестинските бежанци. Шефката на комисията призова и за прекратяване на огъня.
По повод Зелената сделка, постигането на климатична неутралност до 2050 г. и недоволството на фермерите от новите изисквания, Ринтке заяви, че трябва да
се промени начина, по който се разпределят субсидиите в Европа
“Зеленият пакт показа, че избираме хем конкурентоспособна, хем екологична Европа, трябва да приложим мерките в атмосфера на диалог с гражданите, с фермерите, с представителите на фирмите”, допълни пък Гоци.
Темата на дебата за миграцията повдигна редица въпроси въпреки наскоро приетия Нов пакт за миграцията и убежището. “Ние сме тези, които решаваме кой да дойде в ЕС и при какви обстоятелства, а не контрабандистите и трафикантите. Това е от първостепенно значение”, посочи Фон дер Лайен, като допълни: “Онези, които са тук нередовно и които не търсят убежище, трябва да се върнат у дома”. Шмит се конфронтира с нея относно миграционните сделки с трети страни: “Предполагам знаете какво се случва в Тунис, какво се случва с бежанците, които са изтласкани в пустинята, които са бити, някои от тях са убивани - това не е Европа, това не са европейски ценности”.