
През последните два дни в Атина се носят упорити слухове, неопровергани все още от гръцкото правителство, според които германският канцлер Ангела Меркел се е свързала по телефона в неделя сутринта с гръцкия премиер Андонис Самарас и го е предупредила за “конфискации на депозити за Гърция!”.
По-точно канцлерът била заявила следното: “Г-н Самарас, ако не бъдат съкратени държавни служители и не извършите приватизациите възможно най-скоро, подгответе се да изтърпите нещо подобно”.
Наистина ли това се е случило, или от правителството си намират причини, за да прокарат по-лесно съкращенията на държавните служители, питат се гръцките медии.
Новините за споразумението с Кипър предизвикаха истинска буря на борсите в Европа. Германският борсов индекс DAX, както и EuroStoxx50 загубиха в ранните часове на понеделника по 1% и 1,7%. След безпрецедентното решение на финансовите министри от Еврозоната да наложат данък върху депозитите в Кипър общата европейска валута отбеляза спад спрямо долара и швейцарския франк след откриването на азиатските и европейските валутни пазари.
Страхът, че табуто за неприкосновеността на банковите вложения на частните граждани е нарушено, намери отражение в цялата европейска преса. Наложи се дори германският канцлер Ангела Меркел да даде специално изявление, с което се опита да успокои германските вложители. Тя обясни, че решението за Кипър е изключение, наложено поради особената ситуация на острова. Анализатори коментират, че Берлин е изиграл основна роля за налагането на решение с данък върху влоговете, тъй като нямало как да защити пред германците идеята те да плащат за офшорните сметки на олигарси и фирми с неясни капитали, които се пазят в кипърски банки.
Този ход обаче отслаби еврото и предизвика засилено разпродаване на акции на борсите. Условията на ЕС за облагане на всички банкови депозити на територията на Кипър уплаши и хората в други европейски държави в дългова криза. Прецедентът може да предизвика аналогични реакции и в тях, опасяват се анализаторите.