Израел освободи конвой на организацията, след като го държа 8 часа
Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш заяви, че световната организация е предложила да наблюдава всяко прекратяване на огъня в Газа и поиска да се сложи край на най-тежката смърт и разрушения, които е виждал през повече от седемгодишния си мандат, пише Асошиейтед прес.
В интервю за АП Гутериш заяви, че е "нереалистично" да се мисли, че ООН може да играе роля в бъдещето на Газа, било то чрез администриране на територията или предоставяне на мироопазващи сили, тъй като е малко вероятно Израел да приеме ролята на ООН.
Но той посочи, че "ООН ще бъде на разположение да подкрепи всяко прекратяване на огъня". От 1948 г. насам ООН има военна мисия за наблюдение в Близкия изток, известна като UNTSO, и "от наша страна това беше една от хипотезите, които поставихме на масата", каза той.
"Разбира се, ние ще бъдем готови да направим всичко, което международната общност поиска от нас", каза Гутериш. "Въпросът е дали страните ще го приемат, и по-специално дали Израел ще го приеме".
Военната атака на Израел срещу Газа, предизвикана от нападенията на "Хамас" в южната част на Израел на 7 октомври, продължава вече 11 месеца, като последните преговори за прекратяване на огъня не успяха да постигнат пробив, а насилието на Западния бряг достигна нови върхове.
Гутериш подчерта, че прекратяването на огъня трябва да бъде постигнато сега: "Равнището на страдание, на което сме свидетели в Газа, е безпрецедентно в моя мандат като генерален секретар на ООН. Никога не съм виждал такова ниво на смърт и разрушения, каквито наблюдаваме в Газа през последните няколко месеца."
По данни на здравното министерство на Газа войната е отнела живота на над 40 900 палестинци, напомня АП. Войната е причинила огромни разрушения и е довела до разселването на около 90 % от 2,3-милионното население на Газа, често многократно.
Отвъд постигането на споразумение Гутериш подчерта, че решението за две държави в десетилетния израелско-палестински конфликт е не само жизнеспособно, но и „единственото решение".
Съединените щати и други страни подкрепят палестинската държавност в земите, завзети от Израел по време на войната в Близкия изток през 1967 г., но Нетаняху, който ръководи най-консервативното правителство в историята на Израел, се противопоставя на призивите за двудържавно решение.
Гутериш зададе риторичен въпрос: "Това означава, че имате 5 милиона палестинци, които живеят там без никакви права в една държава. Възможно ли е това? Можем ли да приемем идея, подобна на тази, която имахме в Южна Африка в миналото?"
Той имаше предвид системата на апартейд в Южна Африка от 1948 г. до началото на 90-те години на ХХ в., когато бялото малцинство в страната маргинализира и сегрегира цветнокожите, особено чернокожите.
"Не смятам, че може да има два народа, които да живеят заедно, ако не са равнопоставени и ако не са зачитани - взаимно зачитане на правата им", каза Гутериш. "Така че решението за две държави според мен е задължително, ако искаме да има мир в Близкия изток."
В обширното интервю ръководителят на ООН обрисува мрачна глобална картина, като заяви: "Нашият свят е в пълно безредие - бих казал в пълен хаос".
Конфликтите се разпространяват, а на най-драматичните като Украйна и Газа не се вижда краят, каза той. Изменението на климата има опустошителни последици, а изкуственият интелект се развива без сериозни предпазни мерки.
В същото време, каза Гутериш, "виждаме драматично неравенство" и развиващи се страни, които се борят, много от тях са потънали в дългове и нямат средства да образоват децата си или да осигурят основна инфраструктура.
Генералният секретар покани световните лидери на среща на върха в дните преди годишната им среща на високо равнище в Общото събрание на ООН по-късно този месец, за да се ангажират да работят заедно за посрещане на тези предизвикателства и да реформират многостранните институции, създадени след Втората световна война, включително ООН.
Гутериш заяви, че неотдавнашното нахлуване на Украйна в руската област Курск показва, че войната, която продължава вече трета година, няма да приключи бързо или лесно.
"Ситуацията в Украйна е в задънена улица и не виждам прекратяване на огъня в близко бъдеще", каза той.
Генералният секретар каза също, че хуманитарните операции на ООН са в криза, защото нуждите са се увеличили драстично "с разрастването на конфликтите, с разрастването на природните бедствия, с бързото настъпване на климатичните промени". Финансирането обаче не се е увеличило.
За съжаление, приоритетите на световните лидери "не отговарят на реалните нужди на човечеството в настоящия момент", каза Гутериш, цитиран от БТА.
Конвой от коли на ООН и служители, задържани в продължение на повече от осем часа от Израел в северната част на Газа беше освободен вчера, съобщи пък ръководителят на Агенцията на ООН за подпомагане на палестинските бежанци (UNRWA).
Израелските военни обясниха, че са задържали конвоя, след като получили разузнавателна информация, че редица "палестински заподозрени" пътуват в него.
"Конвоят е бил спрян след заплаха с оръжие малко след контролния пункт Уади Газа със заплахи за задържане на служители на ООН. Тежки щети бяха нанесени от булдозери на бронираните превозни средства на ООН", заяви ръководителят на UNRWA Филип Лазарини в социалната мрежа "Екс". "Всички служители и конвой вече са освободени и се връщат в безопасност в базата на ООН."
По-рано израелските военни оспориха твърдението, че конвоят превозва ваксини срещу полиомиелит за децата в Газа, заявявайки, че по-скоро целта на преминаването му е била да "обмени персонала на ООН".
Кампанията за ваксиниране на 640 000 деца в Газа започна на 1 септември, след потвърждение от Световната здравна организация (СЗО) миналия месец, че едно бебе е било частично парализирано от вируса на полиомиелит тип 2 - първият подобен случай в анклава от 25 години насам.
Лазарини оспори информацията на Израел, като заяви, че конвоят е бил на път да разгърне кампанията за ваксиниране в град Газа и северната част на ивицата Газа. Той добави, че не е сигурен дали днес кампанията ще бъде възобновена в северната част на Газа.