Устройство с меки пръсти, което е в състояние да имитира човешко докосване, може един ден да даде възможност на хората, живеещи на хиляди километри разстояние един от друг, да се държат за ръце, съобщи Пи Ей мидия/ДПА, позовавайки се на научно изследване.
Учени от Университетския колеж в Лондон са разработили нова технология, която може да симулира докосване. Новото устройство, наречено BAMH - иновативна биоинспирирана система, имитираща докосване, работи чрез симулация на нервните клетки с използване на вибрации.
Учените са използвали устройството, за да изследват пациенти с проблеми в осезанието - загуба на чувствителност на пръстите. Устройството може да бъде използвано в здравните грижи и при диагностика на диабет или на синдрома на карпалния тунел, когато медианният нерв е притиснат.
Д-р Сара Абад, специалист по роботика, каза, че кожата е един от най-големите органи и устройството предлага начин за докосване във виртуалното общуване. Пандемията и глобализацията показаха важността на семейството, което не живее в един град с вас, а за съжаление, при видеоразговорите има бариера, добавя д-р Абад. "Имате нужда от допир, който видеото не може да ви осигури."
Устройството работи чрез стимулация на сензорни клетки в кожата, давайки реалистично усещане за докосване.
Учените са изследвали десетина пациенти със загуба на осезание в продължение на няколко месеца, за да разберат повече за това как деградира това сетиво, пише БТА.
Технологията има потенциал да бъде използвана и в асистирани от страна на робот хирургически интервенции.
Екипът е представил разработката си на Британския научен фестивал в университета на Източен Лондон.