Германският канцлер Олаф Шолц посети днес Казахстан за преговори за развиване на икономическите отношения между двете страни, предаде ДПА. Това е вторият ден от тридневната обиколка на Шолц в Централна Азия.
В столицата Астана Шолц се срещна с президента Касъм-Жомарт Токаев, а в дневния им ред бяха разговори за доставки на нефт и укрепване на двустранните отношения.
Шолц каза, че ще "направи всичко, за да подобри възможностите за икономическите отношения" и призова за "постоянно сътрудничество" в областта на суровините. Казахстан е третият най-голям доставчик на петрол за Германия след САЩ и Норвегия.
Около 11,7% от германския петрол се внася от централноазиатската страна, която замества руските доставки след инвазията на Москва в Украйна.
По време на посещението на Шолц, което се осъществява след пътуването му до Узбекистан вчера, двете страни планират да сключат споразумение за удължаване и увеличаване на доставките и след края на 2024 година. Понастоящем те възлизат на 100 000 тона суров нефт месечно.
Токаев заяви, че срещата извежда отношенията между Германия и Казахстан на "ново ниво".
"Нашето двустранно сътрудничество ще бъде разширено в духа на стратегическото партньорство", добави той.
Предстои да бъдат подписани допълнителни споразумения за разширяване на сътрудничеството между Националната банка на Казахстан и германската централна банка "Бундесбанк". Тяхната цел е създаването на институт за наука и технологии към Германо-казахстанския университет в източния мегаполис Алмати и за създаване на училище с немски език в страната, пише БТА.
Казахстан, държава с население от 20 милиона души, е деветата по големина държава в света и най-важният икономически партньор на Германия в Централна Азия. През последните години страната в страната се наблюдава икономически растеж над средния, което се дължи отчасти на търговията със съседните ѝ страни Русия и Китай.