Американският държавен секретар Антъни Блинкън заяви при днешното си посещение в Египет, че в последния месец и половина САЩ са постигнали напредък по споразумение за спиране на боевете в Газа, предаде Ройтерс.
По думите му са договорени 15 от общо 18 параграфа, но остават още въпроси за доуточняване.
Египетският външен министър Бадър Абделати, от своя страна, заяви пред американския си колега, че Кайро няма да се съгласи с никакви промени на състоянието отпреди 7 октомври по въпроса за охраната на граничния пункт с Газа "Рафах", нито ще се примири с операцията на Израел от палестинската страна на границата.
Блинкън посети Египет за разговори с политическото ръководство на африканската страна за намиране на решение на конфликта в Газа и подобряване на двустранните отношения. Поредната му дипломатическа обиколка в региона обаче беше застрашена от това да бъде засенчена от покачването на напрежението около Ливан заради взривовете на пейджърите на членове на шиитското движение, за които то обвини Израел и заплаши еврейската държава с отмъщение, отбелязва Ройтерс.
Президентът Абдел Фатах ас Сиси заяви пред Блинкън на срещата им тази сутрин в Кайро, че Египет е против опитите за "изостряне и разрастване на близкоизточния конфликт" и призова всички засегнати страни към благоразумие, се казва в съобщението за разговора на египетското президентство.
От изказванията от срещите на американския дипломат номер стана ясно, че той не е повдигнал въпроса за Ливан, но че поздравява Египет за ролята му като партньор в съхраняването на "регионалния мир и стабилност", включително за ролята на Кайро в преговорите за спиране на огъня в Газа.
Вчера говорителят на Държавния департамент Матю Милър каза, че е твърде рано да се каже дали нападението в Ливан ще се отрази и на разговорите за прекратяване на боевете в палестинския анклав.
Американски официални представители от седмици заявяват, че скоро ще бъде представено ново предложение за спиране на огъня, което да предвижда и освобождаване на заложниците, отвлечени от радикалното палестинско движение "Хамас" при нападението срещу Израел на 7 октомври 2023 г.
От Кайро утре Блинкън ще отпътува за Париж, където ще се срещне с колегите си от Франция, Италия и Великобритания, за да обсъдят обстановката в Близкия изток и Украйна, а също и други въпроси. Предвидена е среща и с френския президент Еманюел Макрон.
При тази си обиколка Блинкън няма да посети Израел, най-близкия съюзник на Вашингтон в региона, което се случва за пръв път от началото на войната в Газа.
Милър каза, че причината е желание на САЩ при визитата на Блинкън в Египет да бъдат обсъдени двустранни въпроси и проектопредложението за прекратяване на огъня в Газа, което обаче Вашингтон и посредниците все още не са готови да представят на Израел.
Египет, наред с Катар, е изключително важен посредник в дипломатическите опити под егидата на САЩ за прекратяване на войната. Кайро предприе поредица дипломатически совалки, за да представя предложения и контрапредложения на на Израел и "Хамас".
В рамките на дългогодишния си съюз с Египет Вашингтон е предоставил на северноафриканската страна военна помощ за милиарди долари въпреки обвиненията срещу управлението на Сиси за нарушения, включително на човешки права. Египетското правителство отхвърля тези твърдения, пише БТА.
Като знак за нарасналото влияние на Кайро дойде новината миналата седмица, че Блинкън е премахнал условието за състоянието на човешките права при отпускането на военна помощ от САЩ за Египет, което позволи за пръв път от встъпването в длъжност на Джо Байдън като президент през 2021 г. Кайро да получи помощта в пълния ѝ размер от 1,3 млрд. долара.
Сет Байндър, директор на вашингтонската правозащитна организация "Център за демокрация в Близкия изток" каза, че правителството "Байдън" "напълно се е отказало от претенцията човешките права да играят значима роля в отношенията" с Египет.