Бившият премиер на Нидерландия ще ръководи алианса в критичен момент
Силна подкрепа за Украйна изрази новият шеф на НАТО Марк Рюте. И обяви, че не се притеснява от президентските избори в САЩ, защото можел да работи с всеки от кандидатите.
Рюте пое поста генерален секретар на НАТО от Йенс Столтенберг официално във вторник. А само след няколко седмици на президентския вот в САЩ сили ще премерят Камала Харис и Доналд Тръмп, който редовно критикува НАТО.
“Трябва да се уверим, че Украйна надделява като суверенна, независима, демократична нация. Чуваме често заплахи от Путин, тези заплахи са безотговорни, каза Рюте по повод предупрежденията на руския президент, свързани с условията за използване на ядрено оръжие.
“Не виждаме непосредствена заплаха от употреба на ядрено оръжие”,
каза бившият нидерландски премиер в централата на НАТО в Брюксел.
По повод предстоящия изход от президентската надпревара в САЩ той коментира: “Не се притеснявам. Познавам много добре и двамата кандидати”. И добави: “Работих 4 г. с Доналд Тръмп. Той беше този, който ни накара да харчим повече (за отбрана), и той го постигна, защото наистина в момента ние сме на много по-високо ниво на разходи, отколкото бяхме, когато той встъпи в длъжност”. Според новия шеф на военния блок Камала Харис пък има фантастичен опит като вицепрезидент и е високо уважаван лидер.
“Марк има перфектния опит да стане страхотен генерален секретар. Той е бил премиер в продължение на 14 г. и е ръководил четири различни коалиционни правителства, така че
знае как да прави компромиси и да създава консенсус”,
каза пък Столтенберг за своя наследник.
Представители на НАТО очакват Рюте да запази приоритетите на Столтенберг – събиране на подкрепа за Украйна, натискане на страните от алианса да харчат повече за отбрана и ангажиране на САЩ с европейската сигурност.
Рюте има опит в управлението на коалиции в страната си, но сега ще трябва да работи с 32 държави, за да постигне консенсус във всички решения на военния блок. Според бившата говорителка на НАТО Оана Лунгеску, която най-дълго е заемала тази длъжност, това ще бъде най-голямото предизвикателство за бившия премиер.
“Генералният секретар трябва да бъде не само секретар, но и генерал, разбира се, в политически план”, каза тя.
Дик Занди, ръководител на програмата за сигурност и отбрана на базирания в Хага институт “Клингендал”, припомни, че
Рюте има репутацията на “изключително умен” в преговорите с други лидери
“Някои нидерландски дипломати си спомнят, че на среща на върха на НАТО Рюте каза на Тръмп: “Доналд, знаете ли, сега ние, европейците, харчим 40 или 45 милиарда повече за отбрана, откакто сте в Белия дом. Това е благодарение на вас”, припомни Занди, допълвайки, че думите на нидерландския премиер по онова време не са били верни.
“Но той отдаде цялата заслуга на Тръмп. И тогава Тръмп беше поласкан”, продължи Занди.
Йенс Столтенберг, бивш премиер на Норвегия, се оттегли като шеф на алианса след бурно десетилетие, белязано преди всичко от инвазията на Русия в Украйна през 2022 г. По време на неговия мандат Швеция и Финландия изоставиха дългите си традиции на неутралитет, за да се присъединят към НАТО.