Прокуратурата на Грузия съобщи днес, че е започнала разследване на твърденията за фалшифициране на вота по време на парламентарните избори миналата събота, които според официални представители са били спечелени от управляващата партия, а опозицията ги осъди като нелегитимни, предаде Асошиейтед прес.
Опозицията веднага направи възражения с аргумента, че прокуратурата няма да проведе независимо разследване, защото нейният ръководител е назначен от парламента, който е доминиран от управляващата партия "Грузинска мечта".
Партията "Грузинска мечта", която задълбочи връзките на южнокавказката държава с Русия, беше обявена за победител на изборите в събота с около 54% от гласовете. Мнозина грузинци разглеждаха гласуването като избор между това да продължат да подкрепят управляващата партия или да се стремят към по-тясна интеграция с ЕС.
Европейските наблюдатели отбелязаха, че изборите са преминали в обстановка на "разделение", белязана от сплашване и случаи на купуване на гласове, двойно гласуване и физическо насилие. Грузинските наблюдатели също съобщиха за множество нарушения и посочиха, че резултатите не отразяват "волята на грузинския народ".
Грузинската президентка Саломе Зурабишвили заяви днес, че отказва да се яви пред прокуратурата и не е нейна работа да представя доказателства за измами на парламентарните избори миналата събота, предаде агенция Франс прес, цитирана от БТА.
Зурабашвили каза това пред журналисти, след като прокурорите съобщиха, че я призовават да даде показания във връзка с нейните твърдения за изборни измами. Тя се противопоставя на управляващата партия "Грузинска мечта", която беше обявена за победител на изборите, отбелязва Ройтерс.
САЩ и ЕС призоваха за пълно и прозрачно разследване на предполагаемите нарушения.
Хиляди грузинци се събраха пред сградата на парламента в понеделник вечерта, за да чуят ораторите от опозицията, включително президентката Зурабишвили, осъждайки така наречените от тях откраднати избори.
Грузия, държава с население от около 3,7 млн. души, която граничи с Русия, получи статут на страна кандидат за членство в ЕС през 2022 г., но Брюксел спря процеса за неопределено време, след като парламентът, доминиран от партията "Грузинска мечта", прие така наречения закон за чуждестранното влияние, подобен на тези в Русия за потискане на инакомислието.
Партията е създадена от Бидзина Иванишвили, натрупал богатството си в Русия милиардер в сянка и за кратко премиер на Грузия, който от 2013 г. насам не се появява в публичното пространство.
Разследването беше поискано от грузинската Централна избирателна комисия и Зурабишвили беше призована за разпит утре във връзка с обвиненията. Други лица, "които могат да имат информация, свързана с предполагаемото престъпно деяние", също ще бъдат разпитани, съобщи прокуратурата на Грузия.