Четирима са арестувани за безредици и нападения, 31 полицаи са ранени
Убийци! Ние сме изцапани с кал, вие сте изцапани с кръв! С тези лозунги десетки хиляди потърпевши излязоха по улиците в испанския град Валенсия в събота вечерта.
Те протестираха срещу действията на властите при едно от най-смъртоносните наводнения в Европа от десетилетия, в което загинаха поне 220 души и десетки все още са в неизвестност. Испанците потърсиха отговорност за действията на регионалното правителство и настояха за оставката на неговия лидер Карлос Масон.
По информация на местни медии около 130 хиляди души са се включили в протестите. Шествието е било планирано като мълчаливо в памет на загиналите в потопа.
Гневните скандирания на тълпите, маршируващи вкупом към сградата на регионалната власт, прераснали в масови безредици и предизвили тежки сблъсъци с полицията, разказват местни медии. Органите на реда формирали кордон и отблъснали протестиращите с щитове и палки. Някои демонстранти хвърляли запалени факли по общината. Част от тях дори улучили терасите. Други замеряли сградата с кал или боя. Мнозина хвърляли подгизнали и кални ботуши.
Четирима души са били арестувани за подстрекаване към безредици и нападения срещу органите на реда. 31 полицаи са ранени. Очакваше се протестите да продължат и в неделя, но хората ги отмениха, за да не пречат при разчистването на наводнените пространства.
Жителите на засегнатите райони обвиняват премиера на провинцията Карлос Масон, че е издал предупреждение за бедствие твърде късно - в 20 часа на 29 октомври, доста след като водата вече е заливала градове и села в близост.
Лидерът на Валенсия каза, че е щял да призове за евакуация по-рано, ако властите били уведомени за сериозността на ситуацията от официален орган за мониторинг на водата.
Повод за ярост сред местните бе и появила се информация, че в деня на трагедията регионалният премиер е обядвал с местен журналист. Заради това той е пропуснал спешна среща за кризисната ситуация.
Демонстрациите не се проведоха само във Валенсия. Хиляди хора излязоха по улиците също в Аликанте и Елчес с искане за оставката на премиера на провинцията.
Критиките на протестиращите обаче не се фокусират само върху управлението на Карлос Масон. Част от хората обвиняват и правителството в Мадрид, че е можело да направи повече, за да предотврати трагедията.