След Париж и Ню Йорк, и в Италия се множат ден след ден протестите срещу структурите за т.нар.краткосрочни наеми. Смята се, че на Апенините 600 хил.апартаменти се наемат по тази формула и в тях отсядат най-вече туристи. Това,от една страна, изпразва центровете на градовете на културата от жителите им, а от друга страна ги превръща в недостъпни за желаещите да си наемат жилище на нормални цени.
Тенденцията все повече туристи да предпочитат да наемат за кратко време апартаменти , а не хотели, бележи много градове като Рим, Венеция, Флоренция, Болоня, Милано, Неапол. Комитетите на жителите на историческите центрове протестират по своему. Във Флоренция например могат да се видят разлепени в центъра червени лепенки с надписи „Да спасим Флоренция, за да живеем". В Рим не са рядкост окачените по стени зелени шапки като тази на Робин Худ –„Да саботираме Юбилейната година на богаташите",а в Болоня шапките с надписи гласят „За да не се превърнем само в град на богатите". В Милано могат да се видят жълти и виолетови лепенки с надписи „Този град не е хотел".
Навсякъде в историческите центрове на италианските градове вече могат да се видят т.нар.keybox –кутиите, отварящи се след набирането на специален код, в които се оставят ключовете за апартаментите за кратко наемане. Така туристите могат да си ги вземат и да влязат в тях, без дори да се срещат със собствениците им. Тези пластмасови кутии, поставени по всевъзможни места из градовете , вече са символът на новия тип туризъм, залял Италия. Благодарение на него за италианец със среден доход, а да не говорим за студенти, вече е много трудно, почти невъзможно, да наеме апартамент в централни зони. Това е така, защото собствениците им предпочитат да ги обявяват под наем онлайн в туристически платформи. Така,от една страна, печелят повече, а от друга –са сигурни в доходите си и не се притесняват, че наемателят може да спре да плаща по една или друга причина.
Всичко това обаче се смята както от хотелите, така и от комитетите на жители на централните зони, като причина за свръхтуризма и за изпразването им от постоянно живеещи.
Според Асоциацията на собствениците на апартаменти за краткосрочни наеми те са 640 хил.на брой в Италия с общо 2,5 млн.легла. 96 на сто от тях принадлежи на индивидуални собственици. 25 на сто от апартаментите обаче се управляват от професионални агенции за сметка на притежателите. Смята се, че за близо 600 хил.италиански семейства този нов бизнес означава сигурен допълнителен доход. Средната годишна печалба от апартамент за кратък наем за 2023 г. е била 17 хил.евро.
В същото време 9,6 млн.от общо 35-те милиона апартаменти в Италия не се ползват. В повечето случаи това е заради опасенията на собствениците им, че ако ги наемат за дълги периоди, рискуват да срещнат проблеми от страна на квартирантите си.
Във Венеция съществува норма, която забранява даден апартамент за кратко наемане да се дава за повече от 120 дни в годината, но тя не е прилагана досега. Флоренция от дълго време се стреми да блокира раждането на нови структури от типа B&B в зоната си под закрилата на ЮНЕСКО.