Диалогът, който задават президентските институции на България и Северна Македония, да бъде възприет на нивото на изпълнителната власт и парламента. За това призова президентът Румен Радев по време на среща със северномакедонския си колега Гордана Силяновска. Тя покани българския държавен глава на разговор в кулоарите на климатичната конференция COP29 в Баку в сряда.
“Ние заедно с вас можем да даваме тона на отношенията между България и Северна Македония - тон на кооперативност, разбирателство и взаимно уважение”, посочи Радев. По негови думи народите трябва да имат повече възможност да общуват помежду си. Като важен фактор той определи и развитието на бизнеса. Силяновска се съгласи с него и го нарече “най-стабилния елемент в държавата”. Северномакедонската президентка посочи, че вратите на страната ѝ са широко отворени за него.
По-късно президентът коментира, че ако властите на РСМ имат желание да се присъединят към ЕС, те трябва да изпълнят преговорната рамка и договора за добросъседство. Призова политиците за кооперативен и открит диалог, който да засили работата с медиите, за да се противодейства на езика на омразата.
Междувременно Радев откри енергиен форум в българския павилион в Баку заедно с гръцкия премиер Кириакос Мицотакис. Домакин на събитието бе служебният енергиен министър Владимир Малинов. На форума бе обсъдена енергийната свързаност между европейските страни и насърчаването на производството и съхранението на енергия от възобновяеми източници.
По българска инициатива бе декларирано съвместно намерение за ускоряване на сътрудничеството в тази област. Подписан бе и необвързващ документ с политическа насоченост за насърчаване на регионалните партньорства и инициативи в областта на енергията от ВЕИ и новите енергийни технологии, както и меморандум за разбирателство между министерствата на енергетиката на България и на Молдова. Документът е подкрепен от България, Гърция, Румъния, Молдова, Унгария, Белгия и Великобритания.