Хилядите балони с отпадъци, които Северна Корея изпраща по въздух към Южна Корея надхвърлят измеренията на прост акт на провокация, а представляват многоцелева стратегия с политически и психологически ефекти. Това коментира Чонг Исънг - директор на Световния научен институт за Северна Корея, който е беглец от Северна Корея.
Според него тази стратегия цели да предизвика безпокойство в Южна Корея, да разпали вътрешни конфликти (особено относно политиката по отношение на Северна Корея) и да отправи политическо послание към международната общност, в частност САЩ.
През май тази година Северна Корея започна да изстрелва големи количества балони, пълни с отпадъци, към Южна Корея като ответни мерки, твърдейки, че южнокорейски неправителствени организации са изпращали пропагандни брошури в Северна Корея като „разпространяване на информация". Към днешна дата над 5000 севернокорейски балона са изпратени през границата, довявани от северозападните ветрове. Тези балони носят битов отпадък и нехигиенични зловонни субстанции, които причиняват дискомфорт и щети на околната страна. Докладвани са и балони, съдържащи експлозиви и запалителни устройства със закъснител, пряко заплашващи живота и безопасността на южнокорейските граждани. Освен причинените имуществени щети в следствие на разбиване на балоните, както и пожари, обществените разходи в Южна Корея по събирането и изхвърлянето на тези отпадъци чувствително са се повишили.
Тази тактика по изпращане на балони според Чонг Исънг може да бъде интерпретирана като класически пример за асиметричните провокации на Северна Корея. Пряка военна провокация би предизвикала силен отговор от Южна Корея и международната общност, затова Северна Корея прибягва до относително малки неконвенционални провокации, за да предизвика Южна Корея, смята изследователят.
Според него целта е да се предизвика физически дискомфорт и да се създаде социална тревожност. Като при това Северна Корея се надява, че вътрешните конфликти, съпътстващи отговорите на Южна Корея, ще доведат до обществено недоверие към правителството.
Съществува и интерпретацията, че провокациите на Северна Корея с балони с отпадъци са част от по-голяма външна стратегия, насочена не просто срещу Южна Корея, но и с президентските избори в САЩ и севернокорейската политика. Северна Корея вероятно се надява, че победа на Доналд Тръмп в изборите би била благоприятна за преориентиране на бъдещите политики на САЩ спрямо Северна Корея. Вероятно Северна Корея вижда в лицето на Тръмп, който има лични отношения с Ким Чен-ун, по-добра възможност да обърне американската политика в своя полза.
В миналото Тръмп е изразявал интерес към облекчаване на санкциите срещу Северна Корея и договаряне на мирно споразумение на Корейския полуостров, както и своето виждане относно намаляване на американските войски в Южна Корея.
В Южна Корея има очаквания, че след изборите в САЩ и победата на Тръмп изпращането на балони с отпадъци от Северна Корея ще бъде преустановено или поне ще намалее значително като интензитет.
Южнокорейското правителство трябва да приеме по-твърда и ясна ответна стратегия, предприемайки мерки за облекчаване на тревогите по обществената безопасност, смята Чонг. Според него засилването на международното сътрудничество и поддържането на последователни послания към Северна Корея са също ключови фактори за осигуряването на стабилен отговор, който да не се поддава на севернокорейските провокации.
Чонг Исънг е служил дълги години като полицай в Северна Корея, но след като негов братовчед е екзекутиран по политически причини, той бяга в Южна Корея в опит да избегне колективното наказание. Установява се в Южна Корея, където продължава своето образование и придобива докторска степен, а днес оглавява Световния научен институт за Северна Корея.