Фон дер Лайен предложи да се обсъдят общи интереси с Белия дом
Победата на Доналд Тръмп за президентския вот в САЩ не изненада Европа, но определено я смути.
Сега Брюксел е изправен пред сложната задача да реши как ще си взаимодейства с републиканеца за следващите 4 години, като залогът на масата, поне за Стария континент, е голям. Щатите са най-дългогодишният съюзник на ЕС, както и основен доставчик на сигурност за блока. И дори при предния мандат на Тръмп връзката Вашингтон - Брюксел да имаше своите неприятни моменти, то блокът е готов да даде още един шанс на новия стар президент.
Лидери от 27-те страни - членки показаха готовност за сътрудничество, когато стана ясно, че Тръмп се завръща в Белия дом. На неформалната среща на върха в Будапеща премиерът на Люксембург Люк Фриден призова дебатът за бъдещите отношения между Брюксел и Вашингтон да поддържа умерен тон, тъй като Тръмп все още не е очертал рамката за външната си политика.
Умереността обаче не е присъща на френския лидер Еманюел Макрон. В сряда той, редом до бившия шеф на ЕЦБ Марио Драги, предупреди, че Европа трябва да се готви за поредната търговска война с Тръмп. От Париж двамата отправиха остър
призив ЕС да си стъпи на краката,
ако не иска да е жертва на бъдещия конфликт с митата между САЩ и Китай.
“Ясно е, че навлизаме в свят на търговски войни”, заяви Макрон. Притесненията му са обосновани, тъй като Тръмп обеща да намали дефицитите в Америка, като вдигне митата на целия внос, включително за Европа, от 10 до 20%. За Китай обаче увеличението ще бъде огромно - цели 60%. Според Макрон републиканецът цели “да принуди европейците да се отделят по-бързо от Китай”, като заплаши Европа с високи мита, ако продължи да търгува с Пекин. Държавният глава отбеляза, че това поражда риск от задълбочаване на разделенията между страните от ЕС, които имат по-тесни търговски връзки с Китай, и тези, които са по-близо до Вашингтон.
“С наличието на търговска стена, ако сте приятел, сте вътре. Ако не сте, оставате отвън”, заяви и Марио Драги. Италианецът, който през септември представи доклад с препоръките си как да бъде спасена европейската икономика от бавното ѝ западане, нарече победата на Тръмп “сигнал за събуждане”. И отбеляза, че сега Европа трябва да работи “по-интензивно, отколкото сме планирали преди”.
Макрон обясни още, че администрацията на Тръмп “ще продължи да защитава своите интереси” с риск да разруши веригите между европейци и американци. Френският президент призова Брюксел да предприеме действия с по-агресивна търговска политика, като даде за пример увеличението на митата от ЕС за китайските електромобили, което блокът наскоро одобри.
Въпреки че френско-италианското дуо разкритикува протекционизма на Вашингтон, Макрон и Драги подчертаха, че Брюксел може да черпи вдъхновение от някои политики, най-вече за частното финансиране на стратегически сектори. Според тях Европа трябва да настигне САЩ, като увеличи парите за иновативни компании чрез капиталови пазари, а не със заеми от банки. “Банките изобщо не са добри във финансирането на иновации”, категоричен е Драги.
Срещу протекционизм на САЩ се обяви и кандидатката за топдипломат на ЕС Кая Калас. По време на изслушването си в ЕП тя каза, че изолационните подходи “никога не са работили добре за САЩ”.
ЕС трябва да остане и бдителен
за бизнес подхода на републиканеца, от когото някои вече се опариха. През 2019 г. датската премиерка Мете Фредериксен и навлече гнева на Тръмп, след като той поиска да купи Гренландия, а тя нарече предложението му абсурдно.
Председателката на ЕС Урсула фон дер Лайен, която е ревностен привърженик на връзката между ЕС и САЩ, пък предложи да се обсъдят “общи интереси” с Белия дом. Първият такъв според нея е втечненият природен газ. “Все още получаваме голямо количество през и от Русия, а защо да не го заменим с американски втечнен газ, който е по-евтин и ни сваля цените на енергията?”, коментира тя. Фон дер Лайен вероятно ще бъде начело на усилията при закрити врата да се предложи на Тръмп сделка, която е достатъчно сладка, за да поддържат добри търговски отношения блокът и Вашингтон. Може обаче да се стигне до напрежение - само преди месец Тръмп заяви, че “прекрасният” ЕС ще “плати висока цена” за постоянния си търговски дефицит с Америка.
Освен търговия другият фокус ще бъде отбраната. Преди време Тръмп обеща да преразгледа военната и финансовата помощ за Украйна, което значи, че тежестта ще падне върху ЕС. “Трябва да бъдем реалисти - не можем да подходим към този трансатлантически съюз от позиция на слабост”, категоричен бе гръцкият премиер Кириакос Мицотакис.