Парламентът на Република Северна Македония може да започне процедурата по промени в конституцията на страната, веднага щом има политическо съгласие за това, заяви пред медиите днес председателят на парламента в Скопие Африм Гаши, пише БТА.
По думите му в този състав на парламента има необходимото мнозинство от две трети, за да бъде гласувана промяната в основния закон на страната и „този процес ще бъде реализиран лесно”, но „обществото познава възгледите на политическото мнозинство в страната”.
Управляващите в Република Северна Македония от ВМРО-ДПМНЕ не приемат условието българите в страната да бъдат вписани в конституцията, за да бъде проведена втората междуправителствена конференция за преговори на страната с ЕС. Според правителството на Християн Мицкоски промените в конституцията трябва да влязат в сила, след като България ратифицира протокола за членство на Северна Македония в ЕС, което упраляващите наричат "промени в конституцията със забавено действие".
След вчерашното изявление на новия еврокомисар по разширяването Марта Кос, че страната трябва да промени основния си закон, какъвто ангажимент е поела, за да могат преговорите да бъдат ускорени, премиерът Християн Мицкоски заяви, че Северна Македония вече е посочила червените си линии по отношение на евроинтеграционния процес, от които няма да отстъпи.
Мицкоски твърди, че с предложенията му за промени в конституцията със забавено действие са запознати всички европейски политически лидери. Според вицепремиер Александър Николоски е важно Северна Македония да работи с Франция, за да може ЕС да приеме аргументите, с които Скопие се противопоставя на условието за начало на преговорите, постигнато през 2022 г. и прието от всички европейски държави, както и от тогавашното правителство на страната.