Сръбският президент Александър Вучич заяви днес, че Белград няма никаква връзка с експлозията в Северно Косово и Прищина знае това, предаде ТАНЮГ, цитирана от БТА.
Вчера вечерта в северния косовски град Зубин Поток експлозия повреди част от водния канал Ибър-Лепенац, доставящ вода на две въглищни електроцентрали, които генерират почти цялото електричество в страната. Взривът е засегнал водоснабдяването и електроснабдяването. Прищина определи инцидента като терористичен акт, извършен от съседна Сърбия, а по-рано днес косовският премиер Албин Курти съобщи, че няколко души са арестувани във връзка с инцидента.
„Неоснователните обвинения за сметка на Сърбия, изречени прибързано и без каквито и да било доказателства, са дълбоко безотговорни и обезпокояващи. Такива неоснователни твърдения имат за цел да нарушат имиджа на Сърбия, както и да подкопаят усилията за укрепване на мира и стабилността в региона", написа Вучич в профила си в „Инстаграм".
По-рано днес сръбският външен министър Марко Джурич заяви, че Сърбия най-остро осъжда нападението на канала и призова съответните международни власти да проведат основно и прозрачно разследване, за да идентифицират виновниците.
„Докато етнонационалистичният режим на (косовския премиер Албин) Курти бърза да сочи с пръст Сърбия без доказателства, вярваме, че такива прибързани обвинения представляват преднамерено разделение, което потенциално говори за намеса в инцидента на режима на Курти", написа Джурич в профила си в „Екс".
Директорът на сръбската правителствена служба за Косово Петър Петкович също отхвърли обвиненията на Прищина и подчерта, че Сърбия осъжда акта на унищожаване на част от канала Ибър-Лепенац.
„Нападението на водната инфраструктура е нападение срещу мира и срещу интересите на сръбския народ в Косово", изтъкна Петкович на извънредна пресконференция днес. „Ако се окаже, че и един представител на официален Белград е участвал в този инцидент, ако това бъде доказано, то той ще отговаря. Но ако се докаже, че Курти и режимът в Прищина е отговорен, тогава той също трябва да си понесе последиците, защото всичко това има за цел да прогони сръбския народ".
Сърбия, както и сърбите в Северно Косово, не признават обявената през 2008 г. независимост на Косово. Белград и Прищина водят диалог за нормализиране на отношенията под егидата на Европейския съюз.
Специалният пратеник на ЕС за диалога между Белград и Прищина Мирослав Лайчак също осъди инцидента и го определи като саботиране на критична инфраструктура в Косово. В публикация в „Екс" той призова за подвеждане под отговорност на извършителите.