
Китай обяви широк пакет от икономически мерки срещу САЩ
Ще защитаваме интересите си, както и когато е необходимо”, предупреди задочно Доналд Тръмп шефката на ЕК Урсула фон дер Лайен.
Изказването ѝ беше провокирано от намека на американския президент, че блокът може да бъде следващият, който ще бъде обложен с 25% данък върху вноса на стоки в САЩ подобно на Канада и Мексико.
“Ще бъдем готови за трудни преговори , когато е необходимо, и за намиране на решения, когато е възможно, за разрешаване на всякакви оплаквания и за поставяне на основите за по-силно партньорство, заяви още фон дер Лайен. Външният министър на Люксембург Ксавие Бетел пък предупреди ЕС да не проявява слабост в търговските преговори с Доналд Тръмп, предупреждавайки: “Ако си слаб, той те изяжда. И ако не преговаряш, той те убива”.
Същевременно Китай също беше изненадан с тарифа от 10% от Вашингтон. Пекин обаче не остана длъжен на Белия дом и във вторник обяви широк пакет от икономически мерки като ответна мярка на действията на САЩ.
Те включват 15% данък върху вноса на някои видове американски въглища и втечнен природен газ и 10% мито върху суровия петрол, селскостопанските машини и пикапите.
Китайските власти обявиха и нови мерки за контрол на износа на повече от две дузини метални продукти и свързаните с тях технологии, които са важни за икономиката на САЩ. Сред тях са волфрамът - минерал, който обикновено се използва в промишлеността и отбраната, както и телурът, който служи за производство на слънчеви батерии.
Същевременно тези дни стана ясно, че Доналд Тръмп спира за 30 дни високите тарифи за Мексико и Канада след преговори в последната минута с двете съседки на САЩ.