
ЕК с контрамерки на стойност до 26 млрд. евро - засегнати са и бърбънът, дънките, моторите "Харли-Дейвидсън" - главно стоки от републикански щати
ЕС е поредната мишена на президента на САЩ Доналд Тръмп в търговската война, която той поведе с връщането си на власт.
В ранните часове на сряда в сила влязоха митата от 25%, които Вашингтон въведе за глобалния внос на алуминий и стомана. Реакцията на Брюксел не закъсня - шефката на ЕК Урсула фон дер Лайен обяви контрамерки за американски стоки на стойност до 26 млрд. евро.
“Дълбоко съжаляваме за тази мярка”, посочи Фон дер Лайен, като обаче поясни, че ответните действия са “силни, но пропорционални”. Митата на Бюксел към вноса от САЩ
ще влязат в сила от 1 април,
допълни още германката и упрекна тарифната политика на Белия дом: “Митата са данъци, те са лоши за бизнеса и още по-лоши за потребителите. Те нарушават веригите за доставки”.
Фон дер Лайен все пак остави отворена вратата за сделка с Тръмп и каза, че ЕК продължава да е “готова да работи с администрацията на САЩ за намиране на решение чрез преговори”. Тя добави, че мерките “могат да бъдат отменени по всяко време”.
Контрадействията на Брюксел включват повторно налагане на мита върху стоки на стойност 8 млрд. евро. Сред тях са бърбън, дънки и моторите “Харли-Дейвидсън” - повечето от които идват от републикански щати. Предишните мита бяха въведени по време на първия мандат на Тръмп, но по-късно бяха отменени след разговори с администрацията на Джо Байдън.
Комисията планира още ответни мерки за стоки на стойност 18 млрд. евро. Това включва редица изделия от алуминий и стомана, както и селскостопански продукти като птиче и говеждо месо, морски дарове и ядки. Тези мита ще влязат в сила от средата на април след гласуване от страните-членки на ЕС, и консултации с индустрията в опит да се сведат до минимум щетите за икономиката на Стария континент.
“Опитваме се да ударим там, където боли”, заяви пред “Гардиън” висш служител на ЕС, който обясни, че блокът се е насочил и към соята, която се отглежда в Луизиана - щата на председателя на Камарата на представителите на САЩ Майк Джонсън. “Обичаме соята, но сме щастливи да я купуваме от Бразилия, Аржентина или откъдето и да било другаде”, допълни служителят.
Макар ЕК да обяви, че мерките ѝ ще възлизат на 26 млрд. евро, по-късно представители на съюза уточниха, че засегнатите американски стоки по-скоро ще са на стойност около 22,5 млрд. евро. Те обясниха разликата в сумите с това, че
някои продукти може да бъдат изключени
от списъците след разговори с бизнеса и държавите членки.
Трансатлантическите търговски отношения се оценяват на 1,7 трилиона долара и имат ключово значение за следвоенния просперитет на Запада. Но Тръмп, разгневен от постоянния търговски дефицит на САЩ в търговията със стоки, вижда в митата начин да накара бизнеса да върне инвестициите обратно в страната. Брюксел се опасява, че допълнителните “реципрочни” мита, за които Тръмп говори, ще засегнат износа на коли, лекарства и храни.
Същевременно Канада също предприе ответни действия. Финансовият министър Доминик Лебланк обяви, че от четвъртък влизат в сила контрамерки срещу САЩ, като засегнати ще бъдат стоки на стойност над 20 млрд. долара. Ден по-рано напрежението между Вашингтон и Отава ескалира, след като Тръмп отвърна на заплахите на премиера на Онтарио Дъг Форд да обложи с данък износа на ток за САЩ, като удвои митата върху вноса на канадска стомана и алуминий до 50%. По-късно лидерът на САЩ върна облагането отново на 25%, тъй като Форд оттегли предложението си.