През юни е регистриран най-големият брой цивилни жертви в Украйна от началото на войната през 2022 г., с 232 убити и 1343 ранени, предаде Укринформ, като се позова на Службата за наблюдение на правата на човека на ООН в Украйна.
Службата отбеляза, че основната причина за цивилните жертви през юни са удари с ракети с дълъг обхват и с дронове камикадзе срещу градски зони. При такива обстоятелства са били убити или ранени 53% от всички жертви. Най-голям брой атаки с голям брой пострадали, са нанесени срещу Днепър, Киев и Харков. Броят на изстреляните от Русия ракети и дронове камикадзе през юни тази година е бил десет пъти по-голям от този през юни 2024 г. Според доклада броят на цивилните жертви в селищата, разположени по фронтовата линия, също остава висок. Там хората са били убити или ранени най-вече след атаки с дронове с близък радиус на действие, най-вече в Херсонска и Донецка област. Почти всички цивилни жертви (98%) са в райони, контролирани от украинското правителство. Регистрирани са убити в 16 украински области и в столицата Киев.
Тази информация можете да прочетете само с регистрация на сайта на "24 часа". Регистрацията е напълно безплатна и ви дава неограничен достъп до архива на 24chasa.bg, възможност за персонализиране на новините през "Моят 24 часа", както и всекидневен нюзлетър с най-важните новини за последното денонощие. Може да бъде с профил в социална мрежа или e-mail.