
Франция обвини САЩ в пълзяща окупация на Хаити и се обърна към ООН да уточни ролята на американците там след катастрофалното земетресение, отнело живота на десетки, а може би и стотици хиляди хора.
Присвоявайки си функцията на диспечер на летището на Порт-о-Пренс, американските военни дават приоритет на собствените си военни полети и доставки. В същото време на самолети от други страни, включително и такива, каращи жизненоважни хуманитарни стоки, не се разрешава кацане, оплакват се френски официални представители, цитирани от медиите.
Аналогичен упрек отправи и базираната в Женева международна организация "Лекари без граници". Нейни представители заявиха, че, отклонявайки самолети с помощи, американците изправят пред заплаха от гибел стотици пострадали от труса хаитяни, пише лондонският "Дейли телеграф".
ООН още в понеделник постигна договорка със САЩ, че именно американците ще осигуряват безопасността на 4-те основни пункта за раздаване на храна и вода в столицата на Хаити. В същото време Вашингтон пое задължение да дава приоритет на хуманитарните полети пред военните. Стотици тонове помощи обаче все още не могат да достигнат до нуждаещите се. В града вече започват смъртни случаи от глад и епидемии и се смята, че това ще доведе до втора вълна от трупове по улиците, след като жертвите от труса вече бяха погребани.
В Порт-о-Пренс, особено в районите, където не достига помощ, зачестяват бунтове на отчаяние, а при по-агресивните изблици се стига до мародерство и насилие. Американците твърдят, че това са изолирани случаи. Все пак те обявиха, че започват да хвърлят над острова помощи от въздуха, макар че само преди няколко дни военният министър на САЩ Робърт Гейтс отхвърли пускане на помощи по въздуха с довода, че това щяло до доведе до вълна от насилие.
Международни експерти прецениха вчера, че за възстановяването на Хаити ще са нужни поне 10 млрд. долара. (24часа)