
Гръцкото правителство одобри вчера нова програма за строги икономии - трета за три месеца, под натиска на ЕС. Брюксел прецени, че обявените досега мерки не са достатъчни за изпълнение на поставената цел - намаляване на бюджетния дефицит от 12,7 на 8,7%.
Новите мерки включват повишаване на ДДС от 19 на 21%; намаляване със задна дата с 30% на премиите за Великден, Коледа и лятната отпуска, давани в държавния сектор под формата на допълнителни заплати; замразяване на пенсиите; качване на акцизите върху горивата, алкохола и цигарите.
Всичко това трябва да спести още 4,8 млрд. евро, равни на 2% от брутния вътрешен продукт.
В реч пред съпартийци от ПАСОК предната вечер премиерът Георгиос Папандреу сравни финансовата криза в Гърция с война и предупреди, че е принуден да вземе жестоки и вероятно несправедливи мерки. Излагаме на риск цяла Европа, ако не приемем смели решения, за да намалим огромния дълг от 300 млрд. евро, равен на 125% от цялото ни национално производство, каза той.
Според в. "Та неа" правителството е решило да намали с нови 12% надбавките на държавните служители над вече оповестените 10% намаление, както и да увеличи с 20% акциза върху алкохола и цигарите.
"Сега вече сме в правото си да очакваме солидарност от нашите партньори в ЕС", каза Папандреу в предаван на живо по тв разговор с президента Каролос Папуляс след оповестяване на новите мерки вчера. "Те са нужни за оцеляването на Гърция", добави той.
Веднага след тези решения Папандреу изпрати свой специален пратеник за Берлин за тайни преговори с германски високопоставени служители. Очевидно целта е да бъде подготвена официалната среща на премиера с Ангела Меркел на 5 март, пише "Та неа". Очаква се след нея да бъде оповестена инициатива за улесняване кредитирането на гръцката държава. След Берлин Папандреу отива и в Париж за среща с френския президент Саркози.
Германия няма да предложи на Гърция никаква помощ на срещата Меркел-Папандреу в петък, съобщи немски правителствен говорител в Берлин вчера. Според него те щели само "да обсъдят положението като израз на добрите немско-гръцки отношения". Говорителят добави, че германското правителство приветства обявените от Атина допълнителни мерки за икономии, и призова Гърция наистина да ги изпълни.
Корупцията е струвала на Гърция около 1 млрд. долара м.г., съобщи "Трансперънси интернешънъл" вчера. Това е с 5% повече от предишната година. Най-корумпирани били здравните заведения, данъчните и общинските служби, констатира организацията. (24часа)