
Чилийските вино и сьомга ще поскъпнат заради земетресението, предаде вчера АП. Производители на грозде и винарски изби от региона Мауле, засегнат от катастрофалните 8,8 по Рихтер, вече обявиха, че спират работа поне за седмица.
Въпреки че районите за улов са твърде далече от епицентъра, чилийската сьомга, която по света се конкурира с норвежката и канадската, трудно може да бъде доставяна. Причината е в разрушената инфраструктура. Много от преработвателните предприятия не работят. Затова уловената риба стои по корабите. Местни бизнесмени вече търсят начин да доставят сьомга през Аржентина. САЩ са най-големите потребители на деликатеса, всеки ден забавяне носи огромни загуби. Щетите за страната се изчисляват на около 30 млрд. долара.
Жертвите на земетресението вече са 799. В най-засегнатата област около град Консепсион правителството изпрати 14 000 войници за поддържане на реда. С оръжие и сълзотворен газ те успяха да усмирят развилнелите се мародери. Местните жители също се включиха в акцията. Отряди доброволци патрулират из разрушените квартали и спират всеки опит за грабеж или погром. По улиците на близкия Сан Педро де ла Пас вече висят табели “Само за местни жители” и “Не влизай”.
Въпреки бедствието страната няма да изпита недостиг на храна и горива, каза президентката Мишел Бачелет. (24часа)
Ефект на кънкьора килва земната ос
Ефект, наблюдаващ се при фигурното пързаляне, е причина за изместването на оста на Земята след земетресението в Чили. Геофизикът от НАСА Ричард Грос съобщи, че оста, около която се върти планетата, вероятно се е отклонила с 8 см. Това е съкратило светлата част на денонощието с 1,26 микросекунди (1 секунда има 1 млн. микросекунди).
Такава промяна може само да се изчисли, но не и да се измери, обясняват учени пред в. “Билд”. Точно това са направили и експерти от лабораторията за ракетни двигатели към американската космическа агенция, като са използвали компютърен модел.
Трусът в Чили е сред най-силните за последните 100 години. Подобни катаклизми освобождават огромно количество енергия, обяснява немският геофизик Йорг Лаутерюнг.
Това води до раздвижване на земните маси, което се отразява на скоростта на земното въртене и на наклона на земната ос. Резултатът е скъсяване на деня.
“Представете си състезателка по фигурно пързаляне. Когато тя се завърти около себе си, скоростта й намалява, щом разтвори ръце. А когато ги прибере към тялото си, скоростта на въртене се увеличава”, казва Дейвид Керидж от Британското геологическо дружество пред в. “Дейли телеграф”.
Причина за промяна на скоростта е различното разпределение на масата на кънкьорката. Това се е случило с масата на въртящата се Земя и след земетресението в Чили.
Всяко природно събитие, което поражда движение на огромни маси, въздейства върху земното въртене, обяснява експертът на НАСА Бенджамин Фончао, цитиран от Си Ен Ен. Към тази категория спадат трусове със сила над 8,5 по Рихтер. Земетресението в Суматра, което бе със сила от 9,1 по Рихтер, е съкратило деня с около 6,8 микросекунди и е изместило земната ос със 7 см според компютърния модел на Грос.
Различните съотношения в промените Грос обяснява с факта, че предният трус е бил в района на екватора, докато този в Чили е по средата на разстоянието от екватора до Южния полюс.
Дори топенето на вечните ледове се отразява на въртенето на Земята, твърдят учените. На година то я измества с около 2-3 см. Това може да изглежда незначително, но за период от 800 млн. години промяната е драстична - тогава сегашният Северен полюс е бил с 50 градуса по на юг, а Париж например се е падал до екватора, казва Адам Малуф от университета “Принстън”. (24часа)