
Икономическият министър Трайчо Трайков ще подпише в Солун протокол за създаване на проектна компания, която ще строи и ще е собственик на тръбата от Гърция до България. Газопроводът от Комотини до Димитровград и Стара Загора е с капацитет от 3 до 5 млрд. куб. м газ годишно. С него България се "връзва" към южния коридор - газопровода Турция-Гърция-Италия.
Тази връзка стана крещящо актуална след миналогодишната газова криза. Нейното построяване ще даде възможност да се разнообразят източниците на доставка на природен газ за България от Каспийския регион и от Близкия изток. България вече има договор за доставка на 1 млрд. куб. м азерски газ.
Преди Трайков да подпише протокола, в Солун вече работят експерти на Българския енергиен холдинг, гръцката DEPA, италианската Edison International Holding. Вчера от БЕХ съобщиха, че са съгласувани ключови документи, които ще позволят осъществяването на проекта, включително графици за работа.
Съгласуван е и проект на споразумение между акционерите в компанията. Учредители ще бъдат "Българският енергиен холдинг" с 50%, останалите 50% делят поравно DEPA и Edison.
Инвестициите в тръбата са 150 млн. евро. Вчера Еврокомисията отпусна 2,3 млрд. евро за 43 енергийни проекта, свързани със сигурността на доставките. Сред тях са газовите връзки между България, Румъния и Гърция. Тръбата от Гърция ще се финансира с 45 млн. евро, за газовата връзка с Румъния са отпуснати 8,9 млн. Стартът на "Набуко" ще се финансира с 200 млн. евро. (24часа)