
Земетресение със сила 7,2 по Рихтер удари Чили вчера с епицентър край столицата Сантяго, предаде Ройтерс.
Вторичният трус разлюля силно конгресната зала във Валпараисо, където течеше церемонията по встъпването в длъжност на новия президент на Чили, на която като представител на Еврокомисията присъства и българската еврокомисарка Кристалина Георгиева.
Видните гости нервно започнаха да се вглеждат в тавана на сградата, пише Ройтерс. Президентът на Перу Алан Гарсия се пошегува, че присъстващите успели дори “малко да потанцуват”.
Последва и още един вторичен трус от 5,1 по Рихтер. Чилийските военноморски сили издадохапредупреждение за цунами по цялото чилийско крайбрежие.
Милиардерът консерватор Себастиан Пинера пое властта от предшественичката си Мишел Бачелет по-малко от две седмици, след като като земетресение от 8,8 по Рихтер отне живота на неколкостотин души.
Георгиева, която отговаря за международното сътрудничество и реакциите при кризи, е в Чили от завчера, за да прецени от каква европейска помощ се нуждаят пострадалите от земетресението райони на латиноамериканската държава. Тя е подчертала, че трябва да се инвестира в системите за предупреждение, за да могат те да заработят на централно и местно ниво, съобщи Дарик радио.
Междувременно директорката на Националната служба на извънредните ситуации на Чили - Кармен Фернандес, подаде оставка заради спор около пропуските при обявяване на тревога за цунами. (24часа)
Турция влага милиарди да пази Истанбул от разрушаване
1019 милиарда турски лири (около 485 милиона евро) са инвестирани до момента в укрепването на различни обекти в мегаполиса Истанбул срещу земетресения.
Това обяви вчера кметът на града Кадир Топбаш след подписване на споразумение между Истанбулската община и “БНП Париба Фортис банк”, предаде в. “Тюркие”, цитиран от агенция Фокус.
Градоначалникът смята, че в Турция трябва да бъде приет закон за реконструкцията на града, чрез който да бъдат взети адекватни мерки за обновяването и укрепването на рисковите райони на Истанбул. Топбаш посочи, че законът трябва да бъде приет с консенсус от всички политически сили и да не става обект на политически разпри.
В началото на седмицата турски специалисти по строителство разпространиха доклад, в който бяха изнесени редица тревожни данни във връзка с подготовката на властите да се справят с мощен трус, който се смята, че ще сполети Истанбул през следващите 30 години. Тъй като много от сградите се строели с разрешителни, които не се съобразявали със сеизмологичните стандарти, било възможно жертвите при такова земетресение да надхвърлят 150 000, а рухналите сгради да са над 300 000.
Огромният турски град е разположен само на няколко десетки километра от опасен разлом. (24часа)