
Ден след вдигането на ДДС в Гърция от 13 на 23% за 28 вида хранителни продукти в. “Етнос” направи първите конкретни сметки за поскъпването на храните в страната. Статията на изданието е озаглавена “Пожар в потребителската кошница в Гърция”.
Според изданието поскъпват сувлакито, кафето, закуските, бургерите, баниците със сирене, напитките и други, тъй като те вече ще се облагат с по-високата ставка на ДДС - 23 на сто. Така свинското шишче - сувлакито, скача с 0,14 евроцента и ще струва 1,74 евро, свинският гирос поскъпва с 0,18 евроцента и ще се предлага вече за 2,18 евро,
пица “Маргарита”
вече ще е 8,49
евро от 7,8 евро
досега,
еспресото става 1,09 евро, а капучиното поскъпва от 1,52 на 1,74 евро. Цената на питие в бар скача от 7 на 7,62 евро.
Вдигането на ДДС бе сред основните условия, поставени от кредиторите на Гърция за започване на преговорите по третия спасителен пакет.
“Етнос” посочва, че скачат цените на телешкото месо, колбасите, солта, оцета, маргарина, доматеното пюре, месните продукти, кафето, козметиката и препаратите, сладкишите, подправките, хляба за тостове и други. Голям удар за гърците е и скокът на таксите за обучение.
Годишните такси
в лицеите
например скачат
със 782 евро,
което означава, че семейство, плащало досега 3400 евро на година, сега ще трябва да плати 4182 евро. С 9% скачат и цените в ресторантите и таверните.
Репортаж на ДПА пък разкрива страховете на хората на обичания от българските туристи о. Тасос. Там кризата е живо, дишащо чудовище, за което всеки говори, се посочва в него.
“Напоследък печелим по 50 евро на ден - може би. Това е една пета, една шеста от онова, което печелехме през изминалите години. Високият сезон е шест седмици и от това, което припечелим тогава, трябва да плащаме наема за цяла година и да живеем”, казва собственик на магазин за сувенири на острова. Той добавя, че някои туристи дори не отговарят на поздравите на продавачите, защото се боят, че така ще трябва да купят нещо.
Автобуси с туристи на Тасос идват всеки ден, но повечето гости са от Балканите - Румъния, България, Сърбия, където портфейлите са тънки, отбелязва агенцията.
Най-осезателната липса са местните туристи, които обикновено препълват курортите всеки уикенд от май до октомври. “Има страх от бъдещето и
хората не са
настроени да
почиват”,
посочва кметът на Тасос Костас Хадзиемануил. Въпреки всичко той посочва, че не е песимист и че споразумението е било необходимо. Кметът обаче е изключение на острова, където унинието напоследък е типичното настроение, отбелязва ДПА.
Според местни западноевропейските туристи избягват острова заради опашките пред банкоматите и спекулациите, че Гърция може да остане без гориво.
“Притеснявахме се да носим всичките си пари в брой заради горивото и нажежената атмосфера”, казва германски турист. “Решихме обаче да тръгнем, защото гърците винаги са били приятелски настроени и не искахме да им обръщаме гръб, когато са в нужда”, допълва той.
В Атина чакат вот за банките и съда
Гръцкото правителство представи във вторник в парламента втория законодателен пакет, който трябва да бъде приет, за да се удовлетворят исканията на кредиторите, предаде Ройтерс. Той трябва да бъде одобрен от депутатите до сряда в полунощ. Първият пакет предизвика бунт в редиците на СИРИЗА и мина само благодарение на гласовете на опозицията.
Този път ще трябва да се гласуват промени в законите, които въвеждат европейските изисквания за банките, така че депозитите на хората да бъдат защитени от рискове при фалит. Целта е да бъде върнато доверието в банковия сектор в страната. Друга част от реформите, които трябва да бъдат гласувани, засягат съдебната система и целят ускоряването на съдебните процеси и намаляването на разходите по тях.
В опит да запази силно разклатеното единство в партията си премиерът Алексис Ципрас оттегли проектозаконите, свързани с данъчното облагане на земеделските производители и с ранното пенсиониране, които трябваше по план да бъдат предложени за гласуване в сряда. Те обаче не са част от мерките, изисквани предварително по споразумението, така че гласуването им не е спешно. По тях кабинетът ще прави допълнителни консултации.
Междувременно в. “Вима” написа, че Ципрас бил искал заем от $ 10 млрд. от Москва, за да бъде подпомогнато връщането на страната към драхмата при евентуално излизане от еврозоната. В публикацията се твърди още, че искания за заеми в долари били изпратени също на Иран и Китай, но никоя от двете страни не се поддала на изкушението да ги отпусне.