
Мониторингът за Букурещ може да отпадне до 2019 г., справяли се по-добре
Европейската комисия може да прекрати мониторинга на Румъния в областта правосъдие заради постигнатите от нея успехи и да я отдели от България.
Това обяви председателят на Еврокомисията Жан-Клод Юнкер на съвместна пресконференция с румънския премиер Дачиан Чолош в Брюксел. Юнкер обеща това да стане до края на неговата комисия – 2019 година.
“Ако Румъния продължава да бележи прогрес, по-сериозен от този на нашите български приятели, процесът на мониторинг ще върви към своя край, обяви Юнкер.
“Няма тясна
интимна връзка
между това,
което наричам
рамката на
България
и рамката
на Румъния”,
каза шефът на ЕК.
През последните 2 г. Румъния започна разследвания за корупция по високите етажи на властта, които доведоха до обвинения и присъди срещу бивши премиери, висши политици, кметове и бизнесмени. Само за последната година
бяха обвинени
1250 политици
и служители,
обобщи Европейската комисия в последния си доклад за страната, оповестен в края на януари. Сред обвинените бе и бившият премиер Виктор Понта. В същия документ се обобщава, че замразените активи заради подозрения за корупция в Румъния са достигнали рекордните 452 млн. евро.
“Ще направя всичко, което мога, аз съм убеден в реалния напредък на Румъния”, подчерта Юнкер и допълни, че е много доволен от новото румънско правителство.
В същото време мониторинговият доклад за България, който бе разпространен от Еврокомисията, показа, че страната изостава. Комисията отбелязва, че “бавният напредък в борбата с корупцията по високите етажи на властта и организираната престъпност продължава да руши общественото доверие в способността на българските власти да раздават правосъдие”.
Изводите на Европейската комисия за България в последния доклад са, че досега има само ограничен резултат по отношение на крайни присъди в случаите с корупция по високите етажи на властта. Същото се отнася и до организираната престъпност, се казва в документа.
Сегашният премиер на Румъния Дачиан Чолош е бивш европейски комисар. От 2010 до 2014 г. той отговаряше за земеделието в Еврокомисията. През ноември 2015 г.
Чолош състави
кабинет от
технократи
и обяви, че ще управлява една година до редовните парламентарни избори в края на 2016 г. В новия кабинет бяха включени експерти с опит в европейските институции, дипломати и лидери на гражданското общество.
46-годишният Чолош бе назначен от президента Клаус Йоханис на мястото на подалия оставка премиер Виктор Понта. Поводът, който отпуши отдавна събираното обществено недоволство срещу Понта, бе драмата в дискотека в Букурещ, при която загинаха 55 души.
ЕС въведе Механизма за сътрудничество и проверка през 2007 г. като условие за приемането на България и Румъния в съюза, тъй като страните членки смятаха, че те не са достатъчно подготвени в някои области на правосъдието и вътрешните работи. Този мониторинг бе въведен за първи път тогава в историята на съюза. България е наблюдавана по 6 критерия, а Румъния – по 4.
Първоначално Европейската комисия публикуваше доклади за двете страни на всеки 6 месеца, а след това на година. До момента Европейската комисия е публикувала 15 доклада с препоръки и отчет на изпълнението им за двете страни.
Румъния и България бяха приети заедно в ЕС и
досега винаги
бяха разглеждани
в пакет от
европейските
институции,
независимо от това коя от страните в коя област бе по-напред. През годините както европейски служители, така и български политици официално коментираха, че е по-добре двете страни съседки да си помагат и да вървят заедно в ЕС, вместо едната да изостава и да наказват само нея.
При встъпването си в длъжност като председател на Еврокомисията Жан-Клод Юнкер заяви, че едно от намеренията му е да премахне мониторинговия механизъм за Румъния и България до края на неговия мандат, ако двете страни се справят добре.
Евроексперти обаче припомнят, че премахването на мониторинга за която и да е от двете страни не може да стане само с решение на Европейската комисия. За това трябва да дадат съгласието си и всичките страни членки, по чието искане всъщност той бе въведен.
През годините мониторинговият механизъм
бе използван като
средство за
натиск за
реформи
в двете държави. Пример за това е членството на двете държави в шенгенската зона, което трябваше да е факт още през 2013 г. ЕК отдавна е заявила, че те изпълняват техническите критерии за членство. То обаче беше отложено безсрочно. Формалното искане бе от страна на Холандия, която заяви, че двете не могат да влязат в зоната, защото все още нямат независима съдебна система. Неофициално тази позиция бе подкрепяна досега и от други страни членки.
Румънската Национална дирекция за антикорупция за 2015 г. е изпратила в съда над 350 дела, в които обвиняемите са почти 1250 души, обобщи мониторинговият доклад на Европейската комисия за страната за 2015 година.
Между обвинените за корупция и злоупотреби са подалият оставка през ноември премиер Виктор Понта, 17 депутати, между които двама бивши министри, други двама бивши министри, конституционен съдия и 4-ма държавни секретари. След публикуването на доклада
падна още една “глава”
- главният прокурор
Тибериу Ницу. Той подаде оставка, след като бе обвинен, че неправомерно използвал ескорт от пътна полиция. Според румънските медии името на Ницу фигурира в делото срещу бившия вицепремиер Габриел Опря като бенефициент на “неправомерни облаги". Според данните Ницу е ползвал пътния ескорт около 500 пъти м.г.
Прокуратурата в Румъния започна наказателно преследване и срещу бившия премиер Виктор Понта още докато той беше на власт. Според обвинението той е заподозрян в измама, пране на пари, конфликт на интереси и укриване на данъци. Престъпленията били извършени, докато имал частна адвокатска практика през 2007-2008 г. През август м.г. прокуратурата запорира жилището на Понта.
Нъстасе бе освободен
след 500 дни в затвора
През последната година в Румъния са обвинени 21 кметове, между които кметът на Букурещ Сорин Опреску, който е под домашен арест. Според прокуратурата в периода 2013 – 2015 г. Опреску взел подкупи от фирми, които сключвали договори с общината. За 2 г. той успял да прибере над 1 млн. евро, като ги рекетирал. През януари бе осъден Мирча Бъсеску, брат на бившия президент Траян Бъсеску, на 4 г. затвор заради търговия с влияние и вземане на подкуп от 250 000 евро.
Разделянето на Румъния и България за мониторинговия доклад не е знак, а оценка на политиката всички проблеми по борбата с корупцията да се адресират в съдебната власт. Това коментира лидерът на БСП Михаил Миков.
“ЕК ясно казва, че борбата с корупцията трябва да се води на всички равнища”, продължи той.
Председателят на социалистите даде пример с приетия закон за обществените поръчки, който е предпоставка за създаване на корупция и ограничаване на малкия и средния бизнес. Как тогава да се очаква друга оценка за България по темата, попита Миков.
Захариева договори и експерти от ЕК да помагат за реформата в прокуратурата
ДИМИТЪР МАРТИНОВ
Експерти от Еврокомисията ще помагат на България с независимата експертиза за работата на прокуратурата, стана ясно след срещата на правосъдния министър Екатерина Захариева и директора на Службата за подкрепа на структурните реформи към ЕК – Мери Маккарти. Ако се наложи, ще ударят рамо и за изготвянето на новата наказателна политика.
Обсъдени са и възможностите за помощ при изготвянето на новата наказателна политика и работата на вещите лица по съдебните експертизи.
Маккарти демонстрирала готовност за оказване на нужната помощ, но с уговорката, че ще обсъди набелязаните проблемни области с представителите на страните членки.
Според министър Захариева работата по независимия анализ трябва да започне не по-късно от средата на април т.г. Такъв съгласно правителствената стратегия за съдебна реформа е залегнал като препоръка и в последния доклад на Брюксел от края на януари. До момента експертна помощ беше предложена от Великобритания, Холандия и Германия.
Идеята на правосъдното министерство е всички тези експерти да се обединят и всеки да помогне за дадена сфера.