
Името на Бойко Борисов остава изписано на благодарствена плоча от признателния български народ в черквата "Св.св. Викентий и Анастасий" във вечния град Рим.
Плочата откри вчера самият Борисов, който е начело на делегация на път за Виена. В нея влизат министрите Трайчо Трайков, Росен Плевнелиев, Вежди Рашидов и Божидар Димитров, по един представител от парламентарните групи на ГЕРБ, левицата и СДС, както и лидерът на "Атака" Волен Сидеров, придружаван от съпругата му Капка Сидерова.
През 2002 г. папа Йоан Павел Втори предостави този храм в центъра на Рим срещу фонтана "Треви" на българската общност в Италия и разреши църковни служби от български свещеници, "за да се съхранява българската духовност и наследството на патроните на Европа светите братя Кирил и Методий".
Плочата е с размери 1,20 на 0,60 м, изработена от великолепен бял мрамор от Сандански и изразява почитта и благодарността на българския народ към папа Йоан Павел Втори.
При посещението си в Рим по случай 24 май тази година Борисов посети храма и му дари частица от светия кръст, а сега остави четвероевангелие в позлатен обков.
Църковният хор го трогна с изпълнение на "Многая лета" и на жизнерадостната песен "Хубава си татковино". Премиерът я изслуша видимо развълнуван. На излизане от черквата Борисов спази традицията и хвърли монета в прочутия фонтан.
Половин час по-късно Борисов и делегацията посетиха базиликата "Санта Мария Маджоре". Там внушителната българска група присъства на освещаването на втора благодарствена плоча. Тя е заместила предишната, поставена още в соцвремето, в която е имало изпусната буквата "т" в израза "Признателният български народ".
Досадната грешка Борисов откри при посещението си за 24 май в светия град и нареди тогава на министър Рашидов "до един месец плочата да бъде поправена, за да не се излагаме пред света".
"Този път няма правописни грешки, надписът е направен така, както трябва", заяви Борисов, нескривайки задоволството си от великолепната изработка.
И тази плоча е от бял мрамор, донесен от Сандански, а майстори каменоделци от Рударци са изписали абсолютно точно златните букви според хералдическите изисквания.
Старата римска базилика "Санта Мария Маджоре" е част от историята на България. В нея през 868 г. по времето на папа Адриян Втори са били осветени славянските православни книги, донесени в Рим, и славянският език е бил обявен за литургичен. "Тук става всъщност признаването на българската азбука", каза Вежди Рашидов.
Двете плочи струват на българската държава 4000 лева с изработката и поставянето им. Италианците са предлагали те да ги изработят, но срещу 8000 евро.
“Нашият мрамор е по-красив от карарския, но не е така известен”, каза Рашидов.
Престоят на министър-председателя и делегацията в Рим бе за не повече от 2 часа. Спирката в столицата на Италия бе на път за Австрия, където вчера започна двудневно работно посещение на Бойко Борисов по покана на федералния канцлер д-р Вернер Файман.
Валерия ВЕЛЕВА, пратеник на в. "Труд" за в. "24 часа"
Строежът на “Горна Арда” започва през 2012 г.
Строителството на "Горна Арда" ще започне отново през 2012 г., стана ясно вчера, след като НЕК и австрийската компания EVN подписаха във Виена акционерно споразумение за изграждане на каскадата.
Документът, с който се възражда проектът, започнал през 1999 г., бе парафиран в присъствието на премиера Бойко Борисов по време на посещението му в Австрия.
EVN, която у нас отговаря за тока на Югоизточна България, ще има мажоритарен дял от 70%. Това ще стане след увеличение на капитала, като за целта компанията ще внесе 1 390 000. 4000-5000 ще работят по време на строителството, каза Борисов и заръча да не се вземат комисиони по договори за консултантски услуги. Проектът няма да се дотира от държавата, каза още премиерът и добави: "Да не е като "Цанков камък" с инфлационни индекси."
Премиерът разказа, че половин час обяснявал на президента Фишер как е станало така, че за "Цанков камък" мандатоносител е взел половин млн. евро комисиона. Проектът е изгоден, по-евтин от предишния, каза още Борисов. Засега стойността му не е ясна, тепърва ще се правят изчисления. Преди години, когато в него участваше турската компания "Джейлан", той се оценяваше на 220 млн. долара. Заварихме НЕК с 1,2 млрд. задължения, а от началото на годината има 86 млн. лв. печалба. Компанията ще стане богата и ще инвестира пари, за да придобива мощности, каза още Борисов. Той се върна на думите на предшественика си Сергей Станишев, че не знаел, че НЕК е взел 0,5 млрд. заем заради АЕЦ "Белене", и обясни, че след като е гарантиран от НЕК този кредит, значи е държавен.
На въпрос към генералния директор на EVN Бурхард Хофер защо компанията не се е отказала от проекта, след като българското правителство я е атакувало, той обясни, че не би нарекъл така проверките на енергото. Ние сме добър инвеститор в България, каза Хофер. След стартирането на проекта "Горна Арда" в него трайно ще бъдат заети 3000 души. Каскадата ще произвежда ток за 500 000 души. Подписването на споразумението изненада делегацията с Борисов, като членовете й коментираха, че по програма не е било включено.
България е поставила условие на EVN да наемат максимално много български фирми за строителството.