
Когато тръгнах към турския град Дарика, имах определени очаквания за предстоящата среща със сирийски бежанци. Имах и малко притеснение, че ще се сблъскам с опасни хора, които искат да нахлуят в Европа и които Турция едва удържа.
Това, което видях в Дарика, опроверга всичко. Може би сред живеещите там над 10 000 сирийци може би има и такива, които искат да се доберат до Европа, но масово желанието на хората не е това. Всъщност това са бежанци в истинския смисъл на думата, които са били принудени да напуснат родината си заради война, тръгнали да търсят по-добър живот в Европа.
Оказа се, че крайната цел, към която се стремят, е да се върнат в родните си места, когато обстановката там го позволи. Затова и най-честият отговор на въпроса как се чувстват е, че се чувстват сигурни и защитени, но изпитват носталгия към домовете си и искат един ден да се върнат в Сирия.
Дарика се намира на брега на Мраморно море, на около 50 км от Истанбул. Той е един от градовете, в които през последните години са създадени специални образователни центрове за деца и възрастни бежанци от Сирия. Това е и основната причина към него да има голям поток мигранти, обяснява Седа, която е наш домакин. Тя е проучила историите на много бежански семейства и на децата им и три от тях ще бъдат включени в издание, което се подготвя по съвместен проект между училища от 6 държави, сред които и видинското “Цар Симеон Велики”. В изданието с много снимки ще бъдат разказани личните истории и на деца бежанци в други държави, казва българският координатор Цветанка Стоянова.
Образователният център за деца имигранти от Сирия е създаден преди 4 г. от турското министерство на образованието. Сградата е построена от вилает Коджаели, а обзавеждането му е от ЮНЕСКО. Персоналът е от 30 души, от които 23-ма са учители от Сирия, 4-ма са турски учители.
През първата учебна 2013-2014 г. учениците в него са 330, през 2014-2015 се увеличават двойно до 660, а през настоящата са 214. Броят им е намалял, защото от учебната 2016-2017 г. няма нов прием - децата се насочват към държавните училища, където са прехвърлени и учениците от I до V и в IX клас от центъра. Вече има и първият приет студент по медицина, който е завършил XII клас в центъра - Давут Алдауд е спечилил пълна стипендия за Медицинския университет Коня Каратай.
През тази година в обществените училища в Дарика са записани общо 1182 сирийчета и заедно с обучаваните в центъра общият брой на сирийските ученици е 1396.
“Децата са стресирани от войната и трудно преодоляват травмите. Наскоро докато бяхме в час, се чу звук от прелитащ хеликоптер и мигновено всики се скриха под чиновете”, разказва един от учителите им.
В центъра се обучават по сирийска програма, но изучават и турски език. Езикови центрове за сирийски бежанци са отворени и в 3 държавни училища в Дарика, за да бъде подпомогнато пребиваването на сирийските бежанци в Турция.