
Ако начело на “Лемън Брадърс” бяха стояли жени, нямаше да има световна финансова криза, твърди номинираната за шефка на ЕЦБ
“Познавам Кристин Лагард като шефка на МВФ. Познавам я като трудна дама, като човек, който знае какво иска, който е много ясен, когато дава указания.”
Това заяви холандският премиер Марк Рюте, след като 28-те държави от ЕС се обeдиниха да номинират 63-годишната французойка за шеф на Европейската централна банка (ЕЦБ). Ако тя поеме поста, в което са сигурни почти всички, ще е първата жена начело на финансовата институция.
“Когато отидете при нея за заем, тя е изключително строга за условията.
Така че не бих искал да съм европейска страна, която ще се нуждае да се обърне към ЕЦБ да моли за услуга”, продължава Рюте. Твърдят, че за нея лидерите лесно намерили компромис, впечатлени от репутацията ѝ в света на финансите.
Винаги фрапиращо елегантна в костюмите си висша мода, със сребристи коси, широка усмивка и остър език, французойката търпеливо и педантично гради кариерата си на човек, който пробива препятствие след препятствие в един изключително мъжки свят, често определян като безмилостен.
Кристин Мадлен Одет Лалует се ражда на 1 януари 1956 г. в Париж в семейство на преподаватели с аристократична жилка. Има трима братя. Баща ѝ - професор по английски език и литература в университета в Руан, държал на строгите правила за възпитание. Така от малка Кристин усвоява добрите маниери и правилата на етикета.
В гимназията “Клод Моне” в град Хавър освен английски тя учи гръцки, испански и латински. Занимава се със синхронно плуване в младежкия национален отбор и на 15 г. става бронзова медалистка от шампионата на Франция.
Ръководи и отряда на скаутите
През 1973 г. бащата на семейството скоропостижно умира и грижата за децата ляга на майката, учителка по френски и латински. Същата година дъщерята печели стипендия за обмен на ученици със САЩ. Тя учи година в гимназия в щата Мериленд, като паралелно се включва да помага в екипа на републиканския конгресмен Уилям Коен. По време на процеса “Уотъргейт” превежда на френскоговорещите участници. При завръщането си в Париж започва да учи право, прави и магистратура по политически науки в Екс ан Прованс.
Политическата ѝ кариера се развива плавно, но върви все нагоре. През 1981 г. започва работа за международната юридическа компания “Бейкър и Маккензи”, чието седалище е в Чикаго. Шест години по-късно вече е партньор в компанията и шеф на западноевропейския филиал. През 1995 г. влиза в изпълнителния комитет на корпорацията, 4 години по-късно става първата жена, която го оглавява. По време на нейното ръководство печалбите се увеличават до 1 млрд. долара.
Паралелно с дейността си на адвокат Лагард работи в центъра за стратегически изследвания заедно със Збигнев Бжежински. През 2002 г. “Уолстрийт джърнъл” я поставя на пето място сред най-успешните европейки.
Първото си предложение да влезе в политиката получава през 2005 г., когато премиерът Жан-Пиер Рафарен я назначава за министър по външната търговия. Две години след това поема портфейла на министър на земеделието и риболова, а още година по-късно става първата жена министър на икономиката и финансите на Франция и изобщо на държава от Г-7. През 2009 г. е определена за най-добрия министър на финансите на ЕС от в. “Файненшъл таймс”.
През 2011 г. французойката прави нов пробив - става първата жена начело на МВФ. Тя поема поста в момент, когато институцията е травматизирана от сексуалните скандали с предишния ѝ шеф Доминик Строс-Кан.
“Лагард успя да наложи спокойствие, без да се прави на морално по-висша. Днес всички много я ценят, защото внесе късче човечност”, казват служители на фонда.
При новата шефка социалната проблематика е изведена на по-преден план - тя говори без заобикалки за големите неравенства в САЩ, както и за необходимостта да се запазят социалните разходи при извършването на реформата в Аржентина например. Една от основните ѝ тези е, че жените са основен фактор на икономическия растеж Не се притеснява да каже, че ако жени са били начело на “Лемън Брадърс”, вероятно нямало да се стигне до световната финансова криза. Сред онези, от които търпи най-много критики обаче, са гърците, които обвиняват МВФ в “престъпна безотговорност” за дълбоката дългова криза, в която потъна страната.
През 2016 г. без никакви възражения Лагард получи втори мандат начело на МВФ, който трябваше да продължи до 2021 г. Номинирането ѝ за шеф на ЕЦБ наложи спешно да ѝ се търси заместник. Новият пост прави французойката една от най-влиятелните жени в Европа. Занапред именно тя ще държи пръста си върху пулса на еврото, затова и нейният успех е важен за България, която ще разчита на Лагард, за да доведе докрай желанието си да се присъедини към общата валута.
Беше замесена в аферата “Тапи”, но не я осъдиха
Докато е финансов министър на Франция, Лагард одобрява извънсъдебно споразумение по спор на държавата с бизнесмена Бернар Тапи - приятел на френския президент Никола Саркози. По случая френската държава е принудена да възстанови на Тапи около 400 млн. евро щети.
През 2016 г. съдът призна Лагард за виновна в небрежност при изпълнение на служебните ѝ задължения, но обяви, че няма да ѝ наложи наказание. Делото бе прекратено поради отсъствие на обвинение от страна на френската прокуратура. Ако беше осъдена, бившата министърка можеше да лежи в затвора поне година.
КОЛЕГАТА
Лагард поема поста на централен европейски банкер от своя италиански колега Марио Драги.
НАВИЦИТЕ
Бившата министърка е убедена вегетарианка, занимава се с йога, не близва алкохол, кара велосипед (на снимката) и отглежда цветя. Често посещава фитнес залата и тенис корта. Дори и в офиса отделя време за гимнастика. Висока е 180 см и поддържа безупречна фигура.
СТИЛЪТ
Заради любовта ѝ към костюмите на “Шанел” и чантите на “Ермес” я наричат “рок звездата на финансите”. Носи перли, ярки цветни шалове и оригинални брошки. Откакто е шеф на МВФ, прическата ѝ е като на Миранда - героинята на Мерил Стрийп от “Дяволът носи “Прада.”
СЪПРУЗИТЕ
В началото на 80-те години Кристин Лалует се омъжва за Уилфрид Лагард. Имат двама синове, единият от които днес е архитект, а другият - специалист по информатика. След 10 г. бракът се разпада. Вторият съпруг на Лагард е британският предприемач Ичран Гилмор, с когото скоро също се разделя. От него няма деца. През 2006 г. на светско събиране в Марсилия среща бизнесмена корсиканец Хавиер Джоканти (на снимката), с когото в младостта си е имала роман. Двамата не са женени, но са неразделни и до днес.