
Шест страни извън eврозоната, сред които и България, се присъединяват към новия пакт “Евро-плюс”. Това съобщи президентът на ЕС Херман ван Ромпуй на среднощна пресконференция в Брюксел.
Пактът, който трябва да стабилизира еврозоната, бе одобрен от 27-те членки на Европейския съвет, на който присъства и премиерът Бойко Борисов.
Освен България в пакта влизат Дания, Полша, Румъния, Литва и Латвия. Ромпуй приветства желанието им да сътрудничат на страните от еврозоната в името на финансовата стабилност. Той подчерта, че вратите на пакта остават отворени и за останалите извън еврозоната.
Споразумението предвижда страните да приемат горен праг за натрупване на дългове до 60% от брутния им вътрешен продукт и да координират политиката си при определяне базата за данъчно облагане. Освен това те ще обвържат ръста на заплатите с производителността, а възрастта за пенсиониране – с продължителността на живота.
Сред одобрените мерки са по-строги санкции за страни от еврозоната с голям бюджетен дефицит и висок държавен дълг, както и безпрецедентен за ЕС контрол над националните икономически политики.
Лидерите приеха и решение за създаване на постоянен механизъмза стабилност от 2013 г., който ще смени сегашния Европейски пакт за финансова стабилност и ще е на разположение на задлъжнели страни от “Евро-плюс”. Европейският стабилизационен механизъм (ЕСМ) ще има общи активи от 700 милиарда евро и непосредствен кредитен капитал от 500 млрд. евро. Лидерите решиха да въведат забрана за внос на нефт и газ от Либия, за да попречат на приходите да достигат до режима.
През втория ден лидерите договориха и общи критерии за тестове на ядрените централи, предаде Ройтерс. Бойко Борисов съобщи, че си тръгва от Брюксел с поздравления от председателя на Еврокомисията Жозе Барозу за започналите преди два дни стрес тестове в АЕЦ “Козлодуй”, предаде БНР. Според премиера ни те се правят по наши критерии под контрола на Агенцията за ядрено регулиране и с външно наблюдение и могат да послужат за модел на останалите в Европа.
Борисов получил и покана от френския президент Никола Саркози да посети Париж, за да обсъдят напредъка ни за Шенген. (24часа)
Португалия се нуждае от 80 млрд. помощ
Финансовите проблеми на Португалия бяха основната тема на дискусии в кулоарите на срещата на върха, макар да не бяха обсъждани официално. Премиерът Жозе Сократиш, който подаде оставка завчера, пристигна на форума и бе посрещнат радушно от колегите си. Според запознати той обаче се противопоставил на натиска страната му да вземе спасителен заем поне до встъпването в длъжност на новото правителство след около два месеца. Според много икономисти обаче на Португалия ще се наложи да вземе заем още преди съставянето на нов кабинет.
ЕС вероятно ще отдели между 60 и 80 млрд. евро, за да изплати дълга на страната. Споразумението трябва да бъде одобрено от местния парламент, но мнозинството там е против искането на помощ. (24часа)
БЕЗ ДИМ
Президентът на ЕС Ван Ромпуй забрани на лидерите да пушат по време на работните обеди и вечери в Брюксел.
Цигарите са забранени в сградата на Съвета на ЕС, но за лидерите досега се правеше изключение на приемите. (24часа)