
"Уикилийкс" през сайта "Биволъ" оповести грама на американския посланик в България Джон Байърли от 19 май 2006 г. за инцидента в АЕЦ "Козлодуй" от 1 март 2006 г.
Тогава 22 от 61 пръта на системата за защита на пети блок на "Козлодуй" не сработиха, но за това се разбра чак в края на април. При разразилия се медиен скандал тогавашният икономически министър Румен Овчаров освободи шефа на централата Иван Иванов.
"Скорошният инцидент в АЕЦ "Козлодуй" демонстрира нежеланието на българските власти да бъдат напълно прозрачни по проблемите на сигурността на старите ядрени реактори... Всяка индикация, че пети блок може да се окаже несигурен, би подкопала сериозно твърденията на официалните лица, че принудителното спиране на 3-и и 4-и блок на "Козлодуй" е несправедливо", се казва в доклада на Байърли.
За инцидента отпреди пет години стана известно чак след изявление на бившия шеф на Комитета за използване на атомната енергия за мирни цели Георги Касчиев пред германския в. "Тагесшпигел", който каза, че централната система за сигурност не се е задействала.
Първоначално ръководството на АЕЦ и контролиращата го агенция за ядрена енергетика отричаха сериозността на инцидента, оценен от тях със степен "нула" по скалата на INES. Касчиев беше обвинен от тогавашния министър Румен Овчаров, че "прави всичко възможно, за да дискредитира българския енергиен сектор и цялата страна". След острата медийна реакция в страната и чужбина българските власти докладваха за инцидента в МААЕ и той беше оценен на втора степен по скалата на INES. Това разминаване с първоначалната оценка за сериозността на инцидента стана повод опозицията да поиска оставката на енергийния министър Овчаров.
"Ако инцидентът се беше случил няколко месеца по-късно, най-вероятно още по-голям брой механизми щяха да са блокирали и ситуацията би могла да излезе от контрол", посочват експертни източници на американското посолство, цитирани в доклада на Байърли. Управата на централата е оставила реактора да работи 6 часа след като е констатиран дефектът, което е "ясно нарушение на указанията за безопасност", пише още в грамата. Американската компания "Уестингхаус" е готова да участва в международен конкурс за изграждане на атомен реактор независимо дали е на площадката на "Козлодуй", или на "Белене". Това каза вчера Хосе Гутиерес, вицепрезидент на компанията за Южна Европа. Вчера американците презентираха в София новия си реактор АР 1000. След последните поправки на проекта корпусът на реактора вече можел да издържи падането на голям самолет, торнадо, ураган и земетресения. Очаква се той да бъде лицензиран от ядрения регулатор на САЩ през септември тази година. Аварията в японската централа "Фукушима 1" може да забави процеса с 3-4 месеца, не повече, каза вицепрезидентът. Реакторът АР 1000 е със системи за сигурност 3+. Така оценява "Атомстройекспорт" и своите реактори за "Белене". Тя е най-високата.
"Уестингхаус" не са кандидаствали в международния търг за изграждането доключ на АЕЦ "Белене", защото заданието било дострояване на вече започната централа, а не нови реактори, каза Гутиерес.