
Илон Мъск измести Джеф Безос от върха, вече е №1 със 190 млрд. долара
500-те най-богати хора в света излетяха в друга орбита, след като добавиха 1,8 трилиона долара към общата си нетна стойност през 2020 г., съобщи агенция “Блумбърг”. Това е увеличение с 31%, което е най-голямата годишна печалба в осемгодишната история на индекса на милиардерите на “Блумбърг”.
На фона на пандемията от коронавирус и това, че много хора загубиха работата си, богаташите вече притежават общо 7,6 трилиона долара, отбелязват експерти.
В момента всеки един от петимата най-богати притежават над или близо 100 млрд. долара, а 20 души имат най-малко 50 млрд. долара.
Междувременно Илон Мъск стана най-богатият човек в света в четвъртък със 190 млрд. долара, изпреварвайки основателя на “Амазон” Джеф Безос, който има $ 187 млрд.
Мъск спечели най-много пари в индекса на богаташите през 2020 г. Изкачването му се дължи на поскъпването на акциите на компанията му за електроавтомобили “Тесла”, чиято цена се увеличи с 630%.
Безос и Мъск
са спечелили
общо около
$ 217 млрд.
за 12 месеца -
сума, достатъчна да се изпратят чекове по $ 2000 на повече от 100 милиона американци.
Трети по богатство е Бил Гейтс със 132 млрд. долара, след него е французинът Бернар Арно с $ 114 млрд. Петицата се допълва от шефа на “Фейсбук” Марк Зукърбърг, който има 99 млрд. долара.
Китайските милиардери в индекса на “Блумбърг” пък добавиха 569 млрд. долара към състоянието си през 2020 г.
Изненадата в началото на новата година дойде от китаеца Чжун Чжанчжан, собственик на компанията за бутилиране на вода “Нонгфу Спринг”. Известният с прякора си Самотния вълк мъж има 91,7 млрд. долара, което го прави шести по богатство на планетата - той измести от тази позиция Уорън Бъфет. Само от началото на 2021 г. активите му бележат ръст от 13,5 млрд. долара, след като акциите на управляваната от него компания поскъпнаха с 18% в първите борсови сесии за годината.
Чжанчжан детронира и индиеца Мукеш Амбани от лидерската позиция в класацията на най-богатите азиатци и е на път да се присъедини към малобройния клуб на хората, притежаващи състояние от над 100 милиарда щатски долара.
Кризата с коронавируса помогна и на шефовете на компаниите за ваксини да станат милиардери. Така главният изпълнителен директор на “Модерна” Стефан Бансел вече притежава $ 4,5 млрд.
Германският учен Угур Шахин, син на турски имигранти, и съпругата му Йозлем Тюречи са собственици вече на 3,6 млрд. долара. Те стоят зад компанията “Байонтек”, която разработи ваксина с американската “Пфайзер”. По този повод Шахин коментира, че фокусът му винаги е бил науката, не предприемачеството, камо ли богатството.
Междувременно Маккензи Скот, бившата съпруга на Джеф Безос, показа каква може да бъде филантропията за богати хора, като
раздаде почти
6 млрд. долара
за няколко
месеца
Въпреки даряването на пари с безпрецедентно темпо тя завърши 2020 г. значително по-богата, отколкото в началото и сега има 56 млрд. долара.
“Нарастващото богатство на милиардерите засяга болезнен нерв за милиони хора, които са загубили близки и са преживели проблеми в здравето, спад на богатството и собствеността си. Още по-лошо - това подкопава всякакъв смисъл, че в коронакризата сме заедно”, каза Чък Колинс, директор на Програмата за неравенството и общото благо в Института за политически проучвания в САЩ.
В световен мащаб спечелените от супербогаташите пари “наляха гориво” към популистките движения и възродиха интереса към данъците за милиардерите. В Германия, Великобритания и някои щати като Калифорния и Вашингтон законодатели, активисти и учени настояват да се въведат данъци върху богатствата, за да се възстановят държавните хазни, изпразнени от пандемията.