Как така изведнъж останахме без въздух и вода
09.02.2017 21:40; 24 часаКонспиративни теории за
последните драми в държавата
Преди избори винаги подозрително се сгъстяват странните неща, които трудно могат да бъдат обяснени с нормална причинно-следствена логика. И възникват едни подозрения, че някой ги е измислил и планирал като схема. Винаги го има обяснението, че нещата в България все се случват просто ей така, от глупост, от некадърност, от недоглеждане, от хейт. Но пък има максима, че
параноиците са
просто добре
информирани
реалисти
И че който трупа познание, трупа мъка.
Може ли да се окаже, че докато ГЕРБ и БСП културно спорят по социално-икономическите аспекти на предизборните си програми, зад тях кипят други сценарии? В
кампанията
“Въздух”
замисълът сякаш е най-ясен. Някак изведнъж софийските хипстъри откриха последните дни, че въздухът в София през зимата е замърсен с фини прахови частици. Намериха се и медии, които им подхванаха кампанията. Преди дни в “24 часа” излязоха данни, които показват, че проблемът с т. нар. ФПЧ10 нито рязко се е влошил, нито е най-тежък в София. Въпреки това валят постове в социалните мрежи, интервюта по електронните медии...
Тук може да се градят хипотези за политически удар, но каквото и да си говорим, накрая става дума за пари. Изглежда, едни лобисти са се фиксирали върху 111 млн. лв., които ще бъдат разпределени от оперативна програма “Околна среда” през лятото. И ако създадеш истерия на тема въздух, печелят тези, които имат интерес в електрофилтрите и повсеместната битова газификация.
Около други странни събития в държавата витаят конспиративни догадки с различни хипотези, някои от които се изключват взаимно.
В сферата на догадките е актуалният сюжет -
парното
изведнъж
исторически
изгърмя
В неделя тежка авария остави без парно и топла вода 8 софийски квартала. Първо казаха, че е заради магистрален тръбопровод, после - че били 12-14 аварии по едно и също време в мрежата.
Оттогава шести ден ту пускат топлото тук и там, ту го спират другаде и това съвсем естествено силно изнервя десетки хиляди софиянци. Та се стигна и до неочаквана ваканция за учениците в кварталите без парно.
Как пък точно сега, 50 дни преди предсрочните избори, стана този “исторически срив” (по думите на шефа на “Топлофикация”)?
А енергийната крушка си има и опашка. От “Топлофикация” лансират версия, че някъде в основата на аварията е токов срив. От ЧЕЗ отричат.
Хипотезите какво може да се цели с един саботаж с парното са няколко:
1. Някой иска да клати местната власт в София.
2. Има хипотези и в посока - цели се общо недоволство на избирателите. А това недоволство се излива в недоверие към институциите, системните партии, сегашния истаблишмънт, ерго, ръце потриват новите играчи - претенденти за място в голямата политика.
3. Има и чисто енергийни версии за това на кого е изгодно.
Нека видим какво ще покаже разследването на прокуратурата.
Във всеки случай се помни, защото не беше толкова отдавна, как “енергийното недоволство” и преди е водило (или е било използвано) към политически трусове. През 2013 г. първото правителство на Борисов подаде оставка след протести, пламнали от масово сгрешени двойно по-високи сметки за ток. Така и не стана ясно категорично дали тогава е имало някакъв сценарий, или е било естествен ход на нещата, но съвпаденията винаги са подозрителни. Пък и за тези неща цялата истина никога не излиза на бял свят, нали?
Историята с
жалбите срещу
регистрацията на
партията на
Христо Иванов
е най-неясна откъм публични обяснения, но пък е най-ясно, че отзад има някаква конспирация. Въпросът е - каква и от кого. Ако се съди по това, че всичко завърши с хепиенд за “потърпевшите”, но жертвените пози и патосът се точиха три дни с дискусии по студия и т.н., логична е версията за самонараняване. Е, има и други заподозрени, ако се съди по бурните дискусии в интернет - 1. Силите на мрака 2. Хидрата на корупцията 3. Радан Кънев...
Всъщност за голямото разцепване на десницата преди изборите също има теория на конспирацията - дългата ръка на Путин. Има, разбира се, и обективна теория - “много вожд, много хейт, малко индианец”.
За зловещия инцидент в тунела “Ечемишка” също се появиха хипотези, че може да е предизвикан, но до момента няма солидни доказателства в такава посока.
Във всеки случай здравият разум не може да асимилира как така години наред никой нищо не е пипал в тунела и трагедията ще стане ей така, от немарливост и безотговорност.
Абонамент за печатен или електронен "24 часа", както и за другите издания на Медийна група България.
-
По-добре камери, отколкото мощни коли за КАТ
Идеите и мерките срещу шофьорите нарушители стават все повече и е ясно, че целта е една - да станат по-малко нарушенията на пътя, както и да се намали броят на ранените и жертвите при катастрофи в България. Сега ни съобщават, че ще се поставят още от новите по-прецизни камери, които да засичат по-точно нарушителите по пътищата и да не им
-
Трябва да има публична информация за биологичното разнообразие
Държавата трябва да има открита общодостъпна информационна система Становище, внесено от автора в МОСВ по публикувания на 07.01.2019 г. на интернет страницата на МОСВ проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за биологичното разнообразие (ЗБР). 1. По отношение на необходимостта от промяна в ЗБР През 2017 г.
-
Васил Тренев, изпълнителен директор на “Софийска вода”: Инвестираме в качество на водните услуги
-
Ден на отворени врати в жилищен парк Royal Garden със специални предложения за покупка на жилище за месеца на любовта
-
Томислав Дончев: През 2015 г. имаше опит за намеса в българските избори
-
Ердоган: Турция още не е разкрила всичко, което знае за убийството на Кашоги
-
"Алонсо"
-
Судан остана без ток
-
Део стана баща за втори път навръх "Св. Валентин"
-
3 начина да направите детето част от Свети Валентин
-
От 2020 г. уседналост и за прием в детска градина в София
-
За здраво бебе са необходими по 300 калории повече на ден от обикновенo
-
Писмо за Свети Валентин до моето бебе
-
Сладки сърца за Свети Валентин