Политическата интрига на празния стомах
27.04.2017 09:00; Юри ВелевПроблемът с недояждащия си гражданин
Проблемът е трудно видим от работеща София, която е достигнала средни нива на доходи, сравними с европейските. Но проблемът е голям, колкото Еверест - има два милиона и петстотин хиляди български граждани, които не могат да си позволят поне 4 от тези 9 неща:
Да си плащат сметките,
Да поддържат дома си топъл,
Да посрещнат неочаквани разходи
Да ядат редовно месо
Да си позволят седмица почивка извън дома
Да имат: кола, пералня цветен телевизор, телефон.
Тези дни излязоха последните данни на Евростат, че 34% - всеки трети български гражданин,
живеят в една
друга епоха,
защото и да искат, не могат да си позволят благата на модерното време. Да не говорим за стандарта на живот на средната класа в столицата и още 2-3 големи града.
Да кажем, че проблемът стои така - ако си позволиш да запалиш 20-годишния опел, трябва да отгладуваш бензина. Ако искаш да купиш на децата нови дрехи, трябва заедно да ги отгладувате. Ако купиш на ученика що-годе сносен смартфон... Хм, забрави.
Преди 10 години, когато страната ни влезе в евроклуба на богатите, размерите на тази България, която не си дояжда, са били чудовищни - 4,4 милиона, 57,6% от населението.
После спада до 41-42%, но то може да е и заради вълните емиграция и гурбет. В икономическата криза през 2010 г., когато се затягаха коланите, българите в лишения са се увеличили до 46%. Така погледнато, сегашните 34% са си голямо намаление.
Голямо, голямо, но да вземем една Испания, където отиват на гурбет част от недояждащите си в търсене на по-високи доходи.
Колко са там
на ръба на
мизерията? 6,4%
В Гърция, преминала през свирепа криза и рязане на разходи, едва свързващите двата края са се увеличили за 10 години двойно - от 11 на 22%.
Една пета от гърците са достигнали дотам да си броят евроцентовете.
Изборът на
недояждащия си
гражданин
Едно е да се правят политика и реформи, когато има 5% хора в лишения, съвсем друго - ако са 30%. Как мислите им звучат на два милиона и половина, които не могат да си плащат сметките и да посрещат неочаквани разходи, обясненията колко много пазарна логика има в увеличените цени на газ, парно, вода?
Високите нива на бедност винаги водят нестабилност в политиката. Бедността си е една икономическа зависимост. Обедняването след икономическата криза в Европа има много общо с изборните стресове в Европейския съюз. А какво остава за връзката бедност - политика в най-бедната страна на Евросъюза?
Партиите знаят за този проблем най-малкото защото преди избори ходят из страната и се срещат с всякакви хора. Изключение правят едни градски партии, които седят в големите градове и разсъждават как да не бъдат “фреймвани в чужда адженда”.
Стари и млади
Данните на НСИ дават представа за състава на тази България, която е на принудителна диета. Хора над 65 години - да, това са пенсионерите. Но и всеки трети от работещите българи. И 40% от младите до 17 години. Разбира се, че много от тях мислят за бъдеще в страна, където житейските перспективи са по-розови.
Какво да се прави? Ясно е, че трябва да се увеличават доходи, да се синхронизират образователната система и пазарът на труда и т.н. Старата либертарианска рецепта е: по-важно е да научим гладния да лови риба, отколкото да го нахраним с риба. Но ако човек е гладен, все пак първо трябва да засити глада си преди дългосрочните решения.
Абонамент за печатен или електронен "24 часа", както и за другите издания на Медийна група България.
-
За кожата на един крадец - лични сметки за уреждане
Случаят с пребития рецидивист от врачанско село е показателен, защото на хората явно им е писнало да ги ограбват посред бял ден, а ред и сигурност да няма. И точно затова, вместо да разчитат на органите на реда, са взели нещата в свои ръце - подготвили капан за крадеца и когато го заловили, му отмъстили по най-варварски начин,
-
Антиваксърите ходят по плоската Земя и ги е страх да не паднат от ръба
“Преди 1500 години всеки е знаел, че Земята е центърът на Вселената. Преди 500 години всеки е знаел, че Земята е плоска. А преди 15 минути ти мислеше, че хората сме сами на тази планета. Представи си какво ще знаеш утре.” Репликата е произнесена от агент Кей (Томи Лий Джоунс) към неговото протеже Джей (Уил Смит) в хитовия филм от 1997 г.
-
Родителите от "къщата на ужасите" признаха вината си по делото за малтретиране на 13-те им деца
-
Иск за милиони: Наследници на Майкъл Джексън срещу филм за звездата
-
Вълчев: Най- голямата загуба на национален ресурс е миграцията на хора извън страната
-
Диляна Попова на почивка на Малдивите
-
Караянчева: Депутатите на БСП получават заплати (Обзор)
-
Двама убити при протест срещу пътна блокада във Венецуела
-
Пазете от увреждания майките по време на транспорт
-
От 18 март се приемат заявления за застраховане на селскостопанска продукция
-
Производителите на картофи ще получат 1,6 млн. лева за борба с вредителите
-
Фонд "Земеделие" компенсира унищожени от бедствия животни и кошери през 2018 г.
-
Всички български фирми на Gulfood в Дубай договориха сделки
-
Проекти с до 33 точки, включително по стария прием на 4.1, получават финансиране
-
На бременните германки ще им е по-лесно да разбират кои лекари извършват аборти
-
Сръбската премиерка има син, гаджето й роди
-
2-годишно момиченце взриви социалните мрежи, танцувайки като Бионсе (Видео)
-
Какво не мога да ям при кето режим?
-
Супа от тиквички със зехтин
-
Кой беше на бебешкото парти на Меган и защо Кейт го пропусна