Москва призовава избирателите да гласуват за кмет, но липсват опоненти на Собянин
07.09.2018 13:17; Тео Мерц, Франс пресУкрасени улици, плакати, подканващи да гласуваш, но нито един опозиционен кандидат: прокремълските власти на Москва грижливо са подготвили изборите за кмет в неделя - допитване до народа всред общественото недоволство.
Също като своя наставник Владимир Путин в навечерието на президентския вот през март, кметът на Москва Сергей Собянин не благоволи да участва в никакви дебати преди изборите, които със сигурност ще спечели.
Застанал през 2010 г. начело на над 12-милионния мегаполис, 60-годишният апаратчик може да се похвали с ред постижения според неговите привърженици. Гигантските и твърде скъпоструващи проекти за реновиране на града, лансирани от него, промениха облика на Москва.
В очите на противниците му обаче множащите се пешеходни зони, новооткритите метростанции и паркът, построен наскоро в центъра на Москва, са просто фасада за пред хората от средната класа, протестирали през зимата на 2011-2012 г. срещу завръщането на Владимир Путин в Кремъл.
"Той разшири тротоарите, но те все още арестуват хората по тези тротоари, забраняват им да излизат на демонстрация", обяснява пред АФП бившият депутат от опозицията Дмитрий Гудков, недопуснат до участие в кметската надпревара.
Не успя да влезе в листите и общинският съветник от опозицията Иля Яшин, някога близък до убития опозиционер Борис Немцов, както и гей активистът Антон Красовски - двамата не можаха да изпълнят по-строгите вече изисквания, въведени след предишните избори.
Ще припомним, че преди пет години опозиционерът Алексей Навални без малко не принуди Сергей Собянин да се яви на втори тур. С цел това да не се повтори този път бяха допуснати до регистрация само хора от "толерираната" опозиция - комунисти и националисти.
"Искаме град без огради, без бариери, и в пряк, и в преносен смисъл - град за свободни хора", продължава Гудков.
Офисът на Сергей Собянин остави без последствие молбите за интервю от АФП.
Виртуална кампания
Доколкото изборните резултати изглеждат предрешени и в Москва, и в множество общини из цяла Русия, вниманието ще се насочи към избирателната активност, още повече че това е първият вот след обявяването на пенсионна реформа, довела вече до спад в рейтинга на Владимир Путин.
Алексей Навални призова хората в цяла Русия да излязат в неделя на улиците; самият той обаче излежава присъда от 30 дни затвор за демонстрация през януари.
Активистите, агитиращи за Собянин, действат вече от седмици из столичния град; някои предлагат дори шлемове за виртуална реалност, показващи как се е променила Москва за десет години.
Както и за президентския вот, край изходите на избирателните секции ще бъдат разположени атракциони и сергии с храни; афиши с призиви за участие в изборите са окачени в много ресторанти и магазини.
"Качество на живот"
Москковчани ще могат за пръв път да гласуват дори от своите "дачи" - крайградски вили, често посещавани през сезона. Очаква се впрочем избирателна активност едва малко над 30 процента, сочи анкета на центъра ВЦИОМ.
"Ще гласувам за Собянин, то се знае. Направил е толкова за Москва и наистина според мен е достоен за поста", обяснява 58-годишната Ирина Биковская, тръгнала надолу по "Тверская" - една от главните улици на Москва, модернизирана изцяло през последните години. "За какво ни е опозиция, щом всичко е наред?", додава тя.
Елена Ряжина, чиновничка, не е сигурна дали ще гласува: "От една страна, важно е. От друга, тези избори безспорно няма да променят кой знае какво".
Според Андрей Колесников, политолог от центъра "Карнеги", мащабните преобразования в руската столица, станала "по-европейска" с идването на Собянин, са предразположили донякъде в негова полза московчаните от средната, прогресистки настроена класа: "Тя харесва качеството на живота в Москва. В този аспект всяко новоотворено кафе означава повече, отколкото отворено общество. Можем да минем и без отворено общество. А кафетата - ей ги, защо пък да не подкрепим човека, създал тази атмосфера?"
(БТА)
Абонамент за печатен или електронен "24 часа", както и за другите издания на Медийна група България.
-
По-добре камери, отколкото мощни коли за КАТ
Идеите и мерките срещу шофьорите нарушители стават все повече и е ясно, че целта е една - да станат по-малко нарушенията на пътя, както и да се намали броят на ранените и жертвите при катастрофи в България. Сега ни съобщават, че ще се поставят още от новите по-прецизни камери, които да засичат по-точно нарушителите по пътищата и да не им
-
Трябва да има публична информация за биологичното разнообразие
Държавата трябва да има открита общодостъпна информационна система Становище, внесено от автора в МОСВ по публикувания на 07.01.2019 г. на интернет страницата на МОСВ проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за биологичното разнообразие (ЗБР). 1. По отношение на необходимостта от промяна в ЗБР През 2017 г.
-
Каква е връзката между доверието и пазарните отношения?
-
Димитър Шумналиев: Литературата и любовта не търпят лицемерие
-
Васил Петров и Камелия Тодорова оценяват евъргрийни
-
Най-културните софиянци живеят в “Яворов” и “Гео Милев”
-
По-добре камери, отколкото мощни коли за КАТ
-
Василис Карас пее в "Арена Армеец" на 8 май
-
Култури, подходящи за пролетна сеитба
-
Картофопроизводители се събират в Кюстендил
-
След иззимуването на пчелите идва проблемът с осиротелите семейства
-
Кокошките носачки пият 2,5 пъти повече вода от петлите
-
Овце са най-новите служители на електрическа компания от Флорида
-
За начинаещи: В 4 стъпки - планирайте зеленчуци и плодове