Постепенно ще заместваме вътлищата с природен газ, казва изпълнителният директор на дружеството
- Г-н Желев, какви мощности работят в "Топлофикация Русе"?
- "Топлофикация Русе+ осъществява комбинирано производство на електрическа и топлинна енергия. Притежаваме 1 кондензационен блок от 110 мегавата, 2 котела са в режим на работа, всеки от тях произвежда по 220 т пара на час. Притежаваме и 2 турбини, всяка от 60 мв.
- Това ли са всичките ви мощности?
- В момента сме в процес на реконструкция на котел 5. Освен това направихме голяма инвестиция в 3 броя когенератора, чийто монтаж стартира.
- Какви са тези когенератори? С какво гориво работят?
- Те произвеждат енергия от природен газ.
- Екологични ли са?
- Производството на енергия от природен газ е по-екологично в сравнение с въглищата. Това означава, че с внедряването на тези 3 нови мощности в експлоатация, ще подобрим чувствително въздействието си върху околната среда и със сигурност мога да потвърдя, че са екологични.
- Кога ще са в експлоатация?
- Очаква се дейностите по монтаж и изпитване да продължат до края на следващата пролет. Трябва да влязат в работен режим в началото на следващото лято. Целта ни е през летния сезон да произвеждаме енергия само от природен газ.
- С какво въвеждането в експлоатация на трите когенератора ще допринесе за "Топлофикация Русе"?
- Въвеждането в работа ще доведе до оптимизация на производственото оборудване. Диверсифицирането на горивния микс е важна стъпка към подобряване на екологията на предприятието.
- Тоест горивният микс ще е не само от въглища, а и от природен газ и това ще допринесе за подобряването на екологията?
- Идеята е да заместваме все по-голяма част от въглищата с природен газ и биомаса, които са по-екологични източници на енергия. Доказателство за това е, че в програмата ни за новия регулаторен период, който изтича на 30 юни 2021 година, сме пресметнали, че в края му ще имаме над 50% оптимизация на въглеродните емисии.
- Споменахте ремонта на котел 5. Какви други инвестици реализирате в момента?
- Както обясних, основните ни инвестиции са съсредоточени в ремонта на котел 5, както и в закупуването на трите когенератора. Приоритетно за нас е завършването и на още два големи проекта - строителството на сероочистващата инсталация, както и реконструкцията на сгуроотвала. Реализацията и на двете инвестиции ще доведе до значително подобрение на екологичните параметри на предприятието. Всичките ни начинания са с грижа за русенци.
- С какво ще допринесе реализацията на всички инвестиции, които споменахте?
- Целта е да осигурим надеждна експлоатация на съоръженията, задоволяване на потребностите на клиентите и не на последно място устойчиво развитие на "Топлофикация Русе" съгласно европейските политики. Всички проекти са насочени към подобряване на екологията на дружеството.
-
Защо е важно правителството да има програма
Правителството на Жан Виденов остана в историята на последните 32 години като най-слабото заради зърнената криза, фалита на банките и космическия ръст на инфлацията. Мнозина наблюдатели твърдят, че чак такъв провал с изпълнителната власт днес е невъзможен. Дано да са прави! Има обаче и един важен детайл, който е добре да се напомни
-
Мая Манолова: Надминаха Борисов! Не повярвах за закона за наказателните списъци
"Онемях! Надминаха Борисов! Не повярвах, че ПП и Асен Василев са способни на такъв закон за наказателните списъци. Но е факт и дано се вразумят и не го внесат в парламента". Това написа във фейсбук Мая Манолова, лидер на "Изправи се.БГ" относно черновата на Закон за мерки за превенция и защита на националната сигурност от рискове за икономическата
-
Стрелецът от Тексас бил в училището час, преди да бъде убит от полицията
-
Брюксел гарант Скопие да вкара в конституцията си българите - ДБ до Петков по македонския въпрос (Обзор)
-
Украинската църква отхвърли опеката на Москва, вече е независима
-
Илон Мъск иска да купи земя за 70 млн. евро в Сърбия?
-
Иван Гарелов събра политическия и интелектуален елит на представянето на книгата си (Снимки)
-
Китай затваря въздушното си пространство за "Боинг" и "Еърбъс" на руски авиокомпании