Над 600 000 българи получават емигрантски пари
13.01.2021 08:00; 24 часаВсеки четвърти е обмислял емиграция, показва проучване на Изследователски център "Тренд" по поръчка на "24 часа"
Повечето хора у нас смятат, че работа и образование в чужбина са престижни и дават по-добри шансове.
Дали емигрантите са по-щастливи? Да, казват 31% срещу 44% на обратното мнение
Колко българи имат роднини в чужбина? Цели 41%, показват данните от представително проучване на Изследователски център “Тренд” по поръчка на “24 часа”.
Най-често живеещите в селата имат близки извън България, показват данните.
27% от хората с роднини в чужбина получават финансова помощ от тях. Това означава, че 11% от пълнолетните българи, или малко над 600 хил. души, чакат “емигрантските пари”.
Най-голям е делът на очакващите суми отвън сред по-възрастните - хората на 60-69 г. и над 70 г.
80% от хората, които получават такава финансова помощ споделят, че не могат да се справят без нея. Едва за 14% преводите от чужбина не са чак толкова важни.
А колко са хората, които емигрантските пари задържат в България? Една трета от получаващите финансова помощ от роднини казват, че биха заминали в чужбина, ако не получават тази подкрепа. Най-много са те сред най-младите.
Огромният дял от емигрантите явно са икономически, ако се съди по отговорите, които анкетираните дават на въпроса за причините роднините им да заминат в чужбина.
61% посочват
икономическото
положение в
България,
51% - за по-добър живот. 13% са заминали с цел образование. Сред изтъкваните причини е и брак или връзка с чужденец.
Всеки четвърти българин е имал намерение да живее в чужбина, показват още данните. 70% не са обмисляли такава промяна.
Сред основните причини да не заминат се изтъкват семейството и близките – 27%. 13% посочват, че имат хубава работа и добра реализация, а 8% - заради малки деца или внуци. Сред изброените причини са също възрастни роднини, любов към България, желание за развитие у нас, страхът от неизвестното, по-спокоен живот в България и др.
Колко са се
върнали?
22% от хората посочват, че имат познат или роднина, който се е върнал от чужбина с намерение да живее постоянно в България.
Престижно е
Мнозинството от българите споделят виждането, че е престижно да се учи (83%), работи (52%) и пътува (75%) в чужбина. 33% обаче не виждат нищо престижно в работата навън, а 12% - в пътуването зад граница.
Диплома от чужда образователна институция дава по-добри възможности за реализация в България - в това вярват над половината (56%) от българите. 24% са на мнение, че завършилите в чужбина имат същите възможности като получилите образование в България.
Според цели 71% обаче животът в чужбина не е лесен, а 44% дори са убедени, че българите в чужбина не са по-щастливи от живеещите в България. 31% са на обратното мнение.
-
Амфетамин, канабис, вино и ракия - иди, че карай без страх
Впечатляващи са резултатите от само една полицейска акция на пътя. За 24 часа в Пловдив и областта от проверените близо 1100 автомобила 24 шофьори останаха без книжка, двама са в ареста за подкуп, дрогираните с амфетамин и канабис са осем, а пияните са четирима, като един от тях е с рекорд от 3,24 промила алкохол в кръвта
-
Георги Марков: Не се предавай, Доналд Тръмп!
От президентския стол на Велика Америка слиза Доналд Тръмп. Най-голямата политическа жертва на коронавируса, но на световната политическа сцена остава явлението тръмпизъм. Не на глобализма ! Да на патриотизма! Да на националния суверенитет ! Да на защитата на границите от незаконни мигранти ! Да на националната идентичност
-
Плътни и сочни устни с мед, захар и канела
-
772 новозаразени с COVID-19 у нас - 5,7 % от тестваните, 1059 са излекувани
-
Меркел и Байдън обсъдиха засилването на трансатлантическото сътрудничество
-
С пищни рокли и символи на Таро "Диор" откри Седмицата на висшата мода в Париж (Видео)
-
Чилийски съд: Бившият президент Монталва не е бил отровен
-
Само Николай от с. Златия и еднокракият Манол на съд за 367 кг кокаин в Студентски град