
С Лора Крумова от Би Ти Ви и Галя Щърбева от Нова ТВ разговаря Паола Хюсеин
- Колко струва един глас на изборите у нас? Вие двете организирахте заснемането на 8 документални разследвания за купуване на гласове, които се излъчиха по Би Ти Ви и Нова тв. Какво ви изненада най-много?
Лора Крумова: Досега по избори репортерите ходят и снимат, след това някои от тези истории попадат за разследване в прокуратурата, други просто замират. Но когато събереш всичко на едно място, то дава ужасяваща картина на начина, по който у нас се случват избори. В толкова извратено нещо се е превърнало гласуването у нас, че изобщо не става дума нито за демокрация, нито за спазване на човешки права. Някакви интереси определят някакви хора да бъдат на дадени позиции и точно това ни потресе.
Галя Щърбева: Навсякъде се купуват гласове, но това, което видяхме в малките населени места, е, че хората казват, че ги е страх. Това вече е брутално. Едно е да решиш да вземеш пари за гласа си, друго е да се страхуваш от натиска, който е и религиозен, и икономически, и политически.
- Предстои финалът на вашия проект - конференция срещу купуването на гласове, на която сте поканили и вътрешния министър. Защо?
Галя: Всички филми вече са излъчени, а в понеделник правим национална конференция срещу купуване на гласове на избори 2011 г. Искаме нещата да не стигнат само до ниво разследване и показване по телевизията. Затова организирахме тази конференция, на която сме поканили шефовете на предизборните щабове на всички политически партии.
Ще излъчим най-фрапиращите моменти от филмите и ще ги помолим да коментират. Надяваме се никой да не се изплаши и да не дойде. Защото и зрителите, и участниците на конференцията ще видят, че нито една партия не е пощадена.
Лора: Американският и израелският посланик потвърдиха, че ще дойдат. Поканили сме и представители на турското, британското и руското посолство. Вътрешния министър също сме привлекли като участник в конференцията, защото искахме да видим, че ще има последствия за местата, на които сме снимали. За нас беше важно държавата в лицето на МВР да участва.
Галя: Цветан Цветанов ще бъде в качеството си и на министър, и на шеф на предизборния щаб на ГЕРБ.
- Как убедихте Би Ти Ви и Нова тв да се включат заедно във вашия проект за изборите?
Лора: Очаквахме, че ще има нужда от убеждаване. Но като чуха идеята - 8 документални филма, които да покажат какво се е случвало на предишни избори и какво се очаква сега, двете телевизии моментално се съгласиха.
Галя: Каузата се оказа единственото нещо, което в такива случаи може да убеди и двете телевизии, защото са търговски компании и е нормално всяка да гледа своя интерес. Но изборите вълнуват цялата държава, а преди тях се случват страшни неща.
- Какво показвате с филмите?
Галя: Местата в България, където се очаква купуване на гласове преди изборите и които на предишните избори са били във фокуса на медиите с най-сериозните корупционни схеми. Обхващаме всичко, което се е случило в държавата, като показваме различни видове натиск. Четири филма се излъчват по Би Ти Ви, 4 - по Нова тв. Правени са съответно от разследващи журналисти на двете медии.
Лора: За Би Ти Ви снимаха Иван Георгиев и Антон Хекимян, а в Нова тв са Диляна Гайтанджиева и Марин Николов. Това са журналисти, които по време на избори вече са наблюдавали процесите в тези градове. Те отидоха с камерите по места, за да разследват дали нещо се е променило, след като на предишни избори са уловили тези корупционни схеми. Реално нищо не се е случило. Показват и каква е играта в момента. Има жесток натиск.
- И сега ли?
Лора: Да. Това е основното, което ни притеснява, защото героите във филмите са хора, които живеят на тези места и вече започнаха да ги заплашват сериозно.
Галя: Доста от тях са снимани със скрити камери.
Лора: Ние по всякакъв начин сме ги защитили, като сме премодулирали гласовете и сме скрили лицата им.
Галя: Искаме да призовем тези хора, които събраха смелост и участваха във филмите,
да ни се обадят, ако заплахите продължат, ние няма да ги оставим.
- Как избрахте 8-те града?
Галя: Това са 8 района, защото са обхванати и селата около градовете. Там всъщност е най-страшно, защото хората са много зависими икономически от партиите, от управляващите, от тези, които държат властта. Избрахме районите, които показват различни типове на купуване на гласове.
Лора: По Черноморието това е всичко, което се случва с кметовете около апетитните имоти и заменки там.
Галя: Например по Черноморието - в Несебър, Созопол, нещата толкова са се извратили, че включително имаше натиск върху журналистите да не се излъчват някои неща, но не сме се поддали.
Лора: В Родопите има различни видове натиск. Около София са места с големи индустрии, където хората са натискани от работодателите си да гласуват за определени партии. Всичко това е съпроводено и с натиск от групировки, които помагат на съответни политически партии да печелят гласове. На миналите избори видяхме и мутри около избирателните секции, и момчета, наети да сплашват.
- Коя е най-бруталната схема?
Галя: Най-брутално е в Родопите и малките селища. Филмът за Гоце Делчев и Рибново, излъчен по Нова тв, показва как в джамиите имамите използват проповедта, за да пропагандират за дадена партия.
Лора: И ако не гласуваш за тази партия, си неверник. Разлог е много любопитен случай, защото на минали избори там на първия тур печели кандидатът на сините. Разследването на Иван Георгиев установява, че друга политическа партия успява да спечели на втория тур, като използва властовия ресурс на държавата. Това е единственият случай по такъв начин да бъде обърнат изборен резултат за толкова кратко време. Жестоко напъване е било.
Галя: Има и схема "индианска нишка".
- Какво представлява тя и кой слага имената на схемите?
Галя: Самите търговци на гласове ги кръщават. При индианската нишка първо се пуска празна бюлетина, а навън се изнася истинската и се попълва. Следващият, който тръгва да гласува, пуска вече попълнената, а от стаичката изнася друга празна бюлетина за попълване отвън. И така правилните бюлетини се пускат в урната като в нишка.
Лора: Примерно голямата история за автобусите в Кърджали, които едва ли не решават вота, се оказа наистина мит. Там разследването установи, че изборният резултат се формира, като в избирателните секции се попълват данните и ЕГН-тата, няма нужда някой да влиза в България, дори не влизат и в секциите. Ставаш участник в изборите, без да си стъпвал там.
След всичките филми се оказа, че изборният процес у нас е търговия, в която участват всички политически партии.
- Кой даде парите за филмите?
Лора: Проектът се случи благодарение на фондация "Америка за България" и Тръста за гражданско общество в Централна и Източна Европа, които ни подкрепиха.
- Всъщност двете от известно време не се занимавате само с журналистика, имате и сдружение. Какво е то?
Лора: Воденето е нещо много хубаво и приятно, което увлича, но не е единственото, с което искаме да се занимаваме. Понеже журналистиката в България след промените е много млада, за съжаление, се хванахме с Галя и Петко Гюлчев да направим проект за обучение на регионални журналисти.
- Кой е Петко Гюлчев?
Лора: Режисьор и оператор.
Галя: Аз, Лора и Петко създадохме сдружение "Българион" с нестопанска цел. То ще дава възможност на колегите за правна помощ от организации, които се занимават със защита на журналисти. Освен обучението филмите за изборите са вторият ни проект.
- Какво очаквате да се случи?
Лора: Сега, след като Би Ти Ви и Нова тв излъчиха филмите, ще ги пуснем и по регионалните телевизии в тези градове. Романтично си представяме нещата, но много вярваме, че тези филми могат да повлияят на отделния човек, който трябва да отиде и да пусне бюлетината.
Галя: Искаме да благодарим и на ръководствата на двете телевизии, че застанаха зад нас. А на тази конференция ще застанат един до друг разследващи журналисти и на Би Ти Ви, и на Нова тв, обединени от една кауза.