
- Г-н Костов, приключиха ли драмите около обединението на ДСБ и СДС?
- Драми има винаги, когато става въпрос за лични съдби. Но тези неща ги има винаги в политиката. Десните демократи сме по-прями, казваме си проблемите в очите.
- Вие преживявате ли лично атаките от сините?
- Нека не звуча като дебелокож хипопотам, но отговорът е не. Защото си давам сметка какво се крие зад тези атаки. БСП и ДПС правят всичко възможно нашата коалиция да не съществува. Те знаят, че тя би могла да ги изкара в опозиция. Този страх ги кара да прилагат целия си арсенал от интриги, клевети и лъжи срещу коалицята. В дълбочина съпротивата се поражда от
хора, които
са много
близки до ДПС
- Подозирате троянски коне в синята партия?
- Всеки, който говори срещу коалицията, без съмнение пречи на възможността да се създаде силна алтернатива срещу Станишев и Доган. Това е факт.
- Ще бъдете ли по-спокоен, ако се млъкне и се саботира подмолно?
- Не. Зная, че се работи и така. Но вече няма как нещата да тръгнат в обратната посока.
- Спомняте си как Петър Стоянов след едни драматични избори заключи: "Заедно не можем повече." Какво ви дава самочувствие, че сега със СДС ще се сработите?
- СДС се промени, дойдоха нови и млади хора. Ние искрено желаем те да решат всички свои проблеми, да се консолидират, да обновят партията. Новите лидери не са обременени с тежките пороци в СДС, които навремето ни накараха да напуснем.
- В този смисъл как отговаряте на призива да се оттеглите и на обвиненията, че целта ви е да "завземете и унищожите" СДС?
- Това са хора, които се страхуват, че няма да попаднат в листите. Но те трябва да разберат, че за да се преборят за място в тях, е нужно да спечелят доверието на хората от коалицията. А не да се борят срещу нея. Нека не затръшват вратата, а след това да се опитват с глава да преминат отатък. Важното е, че заедно ще вкараме повече депутати и от това печелят и двете партии. Личната драма на никого в момента не може да бъде пречка.
- Как си представяте оттук нататък участниците в десния съюз?
- Ние преговаряме с всички. Изключение има заради ветото, което СДС наложи на БНД. Но може би ще приемат идеята да има отделни
представители
на БНД в листите
Коалицията само ще спечели от това. А ние в ДСБ сме отворени за възможно най-широк формат с потенциал да вкара над 40 депутати в следващия парламент. Има реална възможност това да стане. Дори в момента само двете партии гоним 30.
- Съдейки по състоянието на столицата, как ви изглежда едно бъдещо управление на ГЕРБ?
- Много трудно, няма какво да го крием. Много трудно. Ние имаме различия, включително по принципни въпроси. Но ГЕРБ имат нещо много положително - способността да виждат като опозиция политическите реалности в страната и по-точно слабостите на България. Докато дебатът показа, че министър-председателят, извинете ме за метафората, е като глухар. Знаете ли кога убиват глухарите? Когато пеят. Тогава те не виждат и не чуват нищо. Стрелците се приближават до тях и ги застрелват. Управляващите са точно с песента на глухара в момента. Отричат да има проблем с усвояването на еврофондовете, отричат политическата корупция, мафиотизацията, връзките си с организираната престъпност. Отричат, че трябва промяна в политиката, за да се пресрещне кризата. Плуват някъде между небето и земята.
Докато ГЕРБ очевидно забелязват тези слабости. Или поне част от тях. Няма какво да скромничим, заеха от нас тезата, че за най-големите предизвикателства като икономическата криза и политическата корупция, трябва да има национално съгласие. Но прилагат по доста странен начин тази теза и малко я поевтиняват. А национално съгласие по тези въпроси наистина е много необходимо. Ето например, управляващите пропиляха възможността с радикална промяна на изборното законодателство да противодействаме на политическата корупция. Има такава воля сред депутатите, но елитите на БСП и ДПС я спряха.
- И какво ни чака на изборите?
- Същото ще бъде. Със същите пороци и слабости. Със същата тежка корупция. С купуването на гласове. След това
няма защо да
се чудим, че
има педофили
и престъпници
сред депутатите.
- Казахте, че ГЕРБ за радост забелязват проблемите...
- Нямат решение обаче.
- Достатъчно ли е това? У нас всички виждат проблемите пред телевизора.
- Да, но управляващите дори не ги виждат. Затова трябва да си ходят. Демокрацията сменя управляващите, които губят усет за реалните проблеми и са склонни да се оглушават със самохвалене. Това са очевидно и хора с лошо домашно възпитание. Да се обърне премиерът на най-бедната страна в ЕС към финансовия си министър с похвалата, че той бил най-великият финансов министър. А министърът да му върне същата нелепа похвала. Това звучи не само доста глупаво, но и невъзпитано. Майките и бащите им явно не са ги научили, че така не се прави.
- Ако БСП пак е на власт?
- Ако БСП и ДПС останат на власт в някакъв формат дори и с ГЕРБ, след година страната ще бъде в изключително тежка икономическа и политическа обстановка.
Ще има
предсрочни
избори,
ще се прекъсне продължилата 12 г. политическа стабилност. Ще се върнем преди 1997 г.
- А какво ще правите със СДС, ако ГЕРБ ви измени?
- Е, ще бъдем опозиция. Вероятно ще очертаем програма, ще търсим съгласие, ще опитваме поне най-важните въпроси да бъдат решени в полза на хората.
- Според Мартин Димитров не е невъзможно в ЕС да ни наложат безпрецедентна мярка и да ни изключат. Споделяте ли?
-България е прехвърлила всякакви граници за поведение. Държим се наистина като хора, които си просят най-сериозни санкции.
Сега според договора с ЕС това е невъзможно да стане. Но тази идея вече се върти в главите на много европейски политици. И те са започнали да търсят начин.