
Те са внасяли осигуровки наравно, а не получават справедлив достъп до лечението
Добре е, че в бюджета на здравната каса за 2022 г. се увеличават средствата за скрининг и профилактика. Но няма достатъчно за постковид усложненията
- Г-н Хаджидончев, обсъжда се бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 г. Каква е вашата оценка - достатъчни ли ще са парите за здраве?
- Считам, че бюджетът е по-добър в сравнение с предишни години и отчитам положителното решение да бъдат заложени повече средства за доболнична помощ. Според авторите на бюджета на НЗОК това би трябвало да означава повече профилактика и ранно откриване на заболявания, свързани с висок риск и смъртност. За постигането на тези цели не съм запознат с детайлните програми, организация и съответна материална база в доболничната помощ. Логично е да има точен анализ за
прехвърляне на дейности
от болничната в
доболничната помощ,
което преминава през подписване на нов рамков договор между съсловните организации и НЗОК. Ако такъв анализ не бъде направен, може би ще се повтори ситуацията с наливане на средства в критикувани области на здравеопазването, без да има готовност за реално усвояване в полза на българския гражданин.
- Тези пари ще осигурят ли адекватен достъп до лечение на българските граждани?
- Успоредно с осигуряването на средства в посока ранно откриване и профилактика на животозастрашаващи заболявания сериозно да се планира и осъществи осигуряването на необходимите средства за адекватен достъп до лечение на масовите социалнозначими заболявания. Напомням за пореден път, че
българинът е на последно
място по достъп
до лечение на тези заболявания в сравнение с останалите граждани на ЕС. Напомням също, че българският пациент доплаща най-много за лекарства за домашно лечение в Европейския съюз.
Над 75% от населението на България над 60 г. вече страда от високо кръвно, аритмии или мозъчносъдови заболявание и е в зоната на необходимостта от непрекъснато адекватно лечение, а
скринингът и
профилактиката
са закъснелию
за тях. Тази необходимост от реален достъп до лечение и финансиране от НЗОК за масовите социалнозначими заболявания продължава да не е на необходимото ниво. Докладите на ЕК от 2019 и 2021 г. за състоянието на здравеопазването в ЕС категорично потвърждават сериозната неравнопоставеност на достъпа до лечение на гражданите, страдащи от тези заболявания в България. Накратко, необходимите лекарства са налични на българския пазар за лечение на сърдечно и мозъчносъдови заболявания, но българите трябва да доплащат над 70% от стойността на лечението. В крайна сметка всички са плащали равни здравни осигуровки, но не получават необходимата равна финансова подкрепа от НЗОК за лекарствата за лечение на техните заболявания. Това равен справедлив достъп ли е?
- Какъв е коментарът ви за планирани разходи за лекарства?
- Едно от точните решения в бюджета на НЗОК за 2022 г. е разпределянето на отделни разходни редове на средствата за заплащане на фармацевтите за обработка на рецепти за 100% реимбурсирани лекарства, отделно медицински изделия за домашно приложение и лекарствата за домашно лечение без протокол.
Така се постига прозрачност на разходите за различните видове лекарства и ние от Българската генерична фармацевтична асоциация настоявахме за това решение в последните 5 г. Едва сега се получи адекватен резултат и той определено е в положителна насока.
Вниманието е насочено към факта, че очакваме средствата в този ред, въпреки ниското ниво на реимбурсация от НЗОК за лекарствата за домашно лечение, да не са достатъчни, защото последиците от сърдечносъдови и мозъчносъдови усложнения след епидемията от COVID-19, т.н.
пост-COVID
синдроми,
предстои
да се развиват
и да доминират през 2022 г. Не пропускам и подчертавам отново друг положителен факт, а именно увеличените средства за скрининг и профилактика в бюджет 2022.
Друг основен момент е, че българските граждани, страдащи от онкологични, ревматологични заболявания, диабет, мултиплена склероза и други застрашаващи живота заболявания, продължават да получават адекватен достъп до лекарства, защото НЗОК реимбурсира медикаментите за тяхното лечение 100%. Това е тенденция, която се развива в България от години.
На база на този факт може да се направи изводът, че основното усилие на управляващите в последните години е осигуряване на достъп до скъпи, иновативни терапии за лечение на споменатите заболявания. А тези терапии, за съжаление, костват огромен финансов ресурс от бюджета на НЗОК. Вярно е, че това е европейска тенденция. Но е вярно също, че в страните от ЕС гражданите, които боледуват от социално-значими заболявания, са максимално подпомогнати от държавата и доплащат за своите лекарства минимално. Тоест в Европа има баланс в осигуряване на достъпа за медикаменти на пациенти със застрашаващи живота заболявания и пациенти, страдащи от масови социалнозначими заболявания.
В България, за съжаление,
този баланс
все още липсва
Нещо повече - близо 2 милиона български граждани, страдащи от масови, социалнозначими заболявания, ще продължават да не са достатъчно подпомогнати адекватно по отношение на осигуряването на своите медикаменти.
Друг основен проблем виждам в това, че не се предвиждат необходимите средства, с които да има готовност за посрещане на пост-COVID усложненията при пациентите. Осигуряването с лекарства е оставено основно на семейните портфейли на хората, според техните финансови възможности и на социалната отговорност на фармацевтичните производители. Ние като индустрия доказахме своята отговорност към пациентите, но нашите възможности в тази насока са лимитирани. Не сме в състояние всяка година да компенсираме недостига на средства в българското здравеопазване за лекарства за домашно лечение.
Още нещо важно.
Средствата в
бюджета на НЗОК
за 2022 г. за
домашно
лечение на тези
заболявания
даже са на
по-ниско ниво
в сравнение с бюджета за 2021 г. Може би непрозрачността в бюджета на НЗОК за 2021 г. за лекарства за домашно лечение, където стояха включени средства за заплащане на обработка на рецепти за 100% реимбурсирани лекарства, както и за медицински изделия за домашно приложение, доведе до неяснота на принципа за разпределение и формиране на трите отделни пера и специално средствата за лекарства за домашно лечение в бюджет 2022.
Но за мен равносметката е, че с планирания бюджет на НЗОК за заплащане на медикаменти за социалнозначими заболявания, отново близо 2 милиона български граждани ще доплащат над 70% за своите медикаменти, разбира се, ако е по възможностите им.
2 милиона
граждани,
които са нашите
майки и бащи
- Как стойностите в проекта за бюджет на НЗОК за лекарства ще се отрази на генеричните производители?
- Бих искал да напомня, че най-големите фармацевтични компании в България, съответно най-големите работодатели във фармацевтичната индустрия у нас, са генерични компании. Въпреки огромните предизвикателства ние продължаваме да произвеждаме качествени, ефективни и безопасни генерични и биоподобни лекарства за българските граждани. Продължаваме да изпълняваме нашата социална отговорност спрямо българските пациенти, продължаваме да осигуряваме работни места на нашите служители.
И всичко това на фона на изключително трудната ситуация, предизвикана от COVID-19.
Искам да подчертая, че трудностите с пандемията бяха и са за всички, но най-големи бяха и продължава да бъдат за българските здравни работници. Те и досега са пред изпитания и продължават да намират сили, мотивация и дух. В чисто човешки план сигурно се налага да правят много лични компромиси със своите семейства, с най-близки хора. Ето защо българските лекари и здравни работници заслужават нашето признание и огромна благодарност.
Епидемията от COVID-19 рефлектира и върху производството на медикаменти. Именно поради епидемията доставките на субстанции и други суровини и материали спряха за месеци, а
възобновените
доставки бяха
с повишени
в пъти цени
На фона на увеличаването на цените за субстанции, транспорт, логистика цените на медикаментите у нас продължаваха своята низходяща спирала по правилата на международното ценово рефериране по регулаторната нормативна уредба, сякаш нищо не се случваше и не сме в извънредна епидемична ситуация. Ние поехме ценовата разлика за наша сметка, съзнавайки своята отговорност в този труден момент и твърдя, че всички компании- членове на Българската генерична фармацевтична асоциация не допуснаха проблеми в осигуряването на медикаменти за българските пациенти.
Въпреки
големите загуби,
които понасяме,
продължаваме да осигуряваме лечение.
Още един важен факт. Знаете, че чрез заложени правила в нормативната уредба към фармацевтичните производители са поставени изисквания да връщат част от стойността на своите продажби на лекарства през НЗОК и да ги възстановяват в нейния бюджет по т. нар. Механизъм за устойчивост и възстановяване на средства към НЗОК. За 2021 г. средствата за възстановяване по Механизма са изчислявани на бюджет годишна база от 301 млн. лева продажби за близо 2 милиона български граждани, като на НЗОК сме възстановили 8,7 млн. лв. По правилата на механизма тези възстановени средства от генеричните производители трябваше да бъдат заложени в бюджета за 2022 г. за лекарства за домашно лечение и очаквахме около 309 млн. лева бюджет. Тези средства можеха да покрият очакваната повишена заболяемост от сърдечносъдови и мозъчносъдови болести като резултат от пост - COVID усложненията. За съжаление, по необясними за нас причини това не се случи и в проекта за бюджет на НЗОК за 2022 г. сумата е едва 302 млн. лв.
Този факт за нас е
неизпълнение на
договореностите
между НЗОК
и генеричните производители, за които има подписани договори. При параметрите на бюджета на НЗОК за лекарства за домашно лечение без протокол се очертава реална опасност при нарастване на късните сърдечно съдови и мозъчно съдови усложнения от COVID епидемията да нараснат разходите на НЗОК за тези групи заболявания. А това от своя страна да доведе до сериозно нарастване на възстановяването на средствата от генеричните производители към НЗОК по механизма.
Бих желал да предупредя - очертава се поредното натоварване на генеричните производители с допълнителни разходи по механизма, което следва да е било предвидено от държавата и управлението на НЗОК при изготвянето параметрите на бюджета за 2022 г. Ако това допълнително натоварване върху индустрията стане факт,
генеричните
производители
няма да могат
да поемат
тази допълнителна социална тежест и немалко от тях или ще изключат лекарствата си от позитивния лекарствен списък на НЗОК, или ще бъдат принудени да напуснат българския пазар. За съжаление, тази тенденция продължава и, изглежда, ще се задълбочава, ако не се вземат адекватни мерки. А адекватните мерки са в средствата, заложени в проекта за бюджет за лекарства на НЗОК.
- Защо за поредна година се получава подобна ситуация при изготвянето на бюджета на НЗОК?
- Необходими са сериозна експертиза и политическа воля, за да се предприемат истински реформи, отстраняващи неравенствата в достъпа до лечение на българските граждани по заболявания. Всеки българин заплаща своята здравноосигурителна вноска и се надява, че при заболяване ще получи нужната адекватна финансова подкрепа от здравната каса за лечението си. Както вече изразих мнение, към момента в тази насока има сериозни диспропорции.
Смятам, че компетентността и обективността в управлението на НЗОК следва да се докаже чрез точен анализ и адекватни, работещи предложения за разпределение на средствата в бюджета за отделните направления на лекарствена терапия. През последните 5 г. ние имахме редица срещи с ръководствата на НЗОК и МЗ, предоставяхме писмени становища и работещи предложения, свързани с повишаване на достъпа до лечение на български граждани, страдащи от масови, социалнозначими заболявания. За съжаление, нашите усилия не дадоха резултат и тези основно
възрастни хора
продължиха
да доплащат
значителен процент от стойността на своите медикаменти. Тъжна е статистиката, че България заема незавидното първо място в Европа по смъртност от мозъчносъдови и сърдечносъдови заболявания, които са в категорията социалнозначими заболявания. Една от важните причини за това е отказът от лечение на възрастните хора поради финансови невъзможности.
Време е да стане ясно, че генеричните и биоподобните медикаменти
осигуряват
реален достъп
до лечение
на милиони българи и същевременно реализират значителни спестявания на здравноосигурителните фондове. Крайно време е на всички български граждани да бъде осигурена адекватна лекарствена терапия за всички заболявания. Терапията изисква много средства, които следва да бъдат остойностени, планирани и разпределени професионално, с грижа за всеки българин. Всеки един гражданин заслужава сигурност и равнопоставеност в достъпа до лечение.
Генеричната индустрия в България със своя експертен и производствен потенциал винаги е била надежден и предвидим партньор на държавата за постигане на тази цел.
Винаги сме били готови за експертни обсъждания и за нови, по-добри решения.
ВИЗИТКА
Николай Хаджидончев е роден през 1965 г. Изпълнителен директор на Тева в България и търговското подразделение на компанията “Тева Фарма”. За втори пореден мандат е председател на УС на БГФармА.
През 2021 г. е отличен с наградата "Бизнеслидер 2020 фармацевтична индустрия"