
1. Защо се стигна до смяната на военния министър Стефан Янев?
2. До какво ще доведе това коалицията?
С тези два въпроса “24 часа” се обърна към политолозите Димитър Ганев, Димитър Аврамов и Слави Василев. Ето коментарите им.
1. Тази правителствена конфигурация още от самото начало изглеждаше сложна и доста пъстра, но имаше един елемент, който я спояваше - това беше коалиция срещу ГЕРБ. Именно това направи възможно на пръв поглед несъвместими субекти да са в един кюп. Това беше възможно, защото основната разделителна линия в българската политика се определяше спрямо отношението към ГЕРБ.
От руската инвазия в Украйна имаме съвсем нова геополитическа ситуация, което неминуемо води и до промени в основните разделителни линии в българската политика. В условията на война строгата евро-атлантическа ориентация се превърна в основна линия, по която да определяш отношението си към един или друг субект.
Нюансите, които Стефан Янев даваше в последните месеци спрямо присъствието на допълнителни сили на НАТО в България и особено различната му позиция от тази на правителството в последните няколко дни, го оставиха от другата страна на новото разделение.
Съответно в опозиция на твърдата евро-атлантическа линия, която зае правителството. Това е и причината за неговата оставка.
2. БСП е единствената партия, която можеше да застане от другата страна на евро-атлантическото разделение и да подкрепи Янев, но не го направи. Червените симпатизанти обаче в своето мнозинство ще останат на страната на отбранителния министър. Това вещае пореден политически удар за Нинова. БСП единствена носеше риск в тази нова ситуация за коалицията. Другите партньори изглеждат стабилни в новото разделение.
По всичко личи, че оставката на Янев няма да събори кабинета. И ако коалицията ще изглежда по-скоро здрава след кадровата рокада в министерството на отбраната, то отношенията между президентството и правителството съвсем няма да изглеждат така.