
От години България играе предпазливо двойна игра, опитвайки се да балансира между Изтока и Запада и да не ядоса Русия. Докато инвазията на Русия в Украйна от 24-и февруари по-скоро обедини Европа, в България изостри още повече разделението между политици и общество, пише "Политико" в свой анализ за връзката и влиянието на Русия в България, както и политическата ситуация в страната.
Само дни след сраженията в Украйна българският премиер Кирил Петков трябваше да уволни министъра на отбраната Стефан Янев – бивш бригаден генерал – който повтори описанието на военните действия на Русия от президента Владимир Путин като „операция“, а не като „война“, и предложи България да остане неутрална, въпреки че е член на НАТО.
Въпреки че Петков дойде на власт през декември, обещавайки да поеме по по-западна посока в развитието на страната, той все още трябва да управлява в коалиция със Социалистическата партия – наследниците на бившите комунисти, свързани с Москва, които избягват да санкционират Путин, посочват от "Политико".
Отношенията между Русия и България – членка както на ЕС, така и на НАТО – са дълбоки. Страните споделят исторически, религиозни и културни връзки. По време на комунизма свръхтесният съюз на България с Москва доведе до прозвището й „шестнадесета република“ на Съветския съюз.
Заради влиянието на Русия в България някои виждат балканската страна като троянски кон на Москва в ЕС. „Нивото на руското влияние в България е несравнимо и прави страната доста уязвима“, казва Руслан Стефанов, програмен директор в Софийския център за изследване на демокрацията. „Конфликтът изведе тези стари дивизии на фронтовата линия".
Партиите от целия политически спектър са склонни да се въртят на пръсти по теми, свързани с Русия, и не правят нищо, което може да ядоса Кремъл, се посочва още в анализа на изданието.
Президентът Румен Радев, бивш командир на военновъздушните сили, също изглежда се придържа към подхода „дръж главата наведена“, когато става въпрос за Русия. Той не се поколеба да нарече руската атака срещу Украйна "война", но като цяло от нахлуването на 24 февруари внимателно подбира думите си за конфликта и често прибягва до двусмислена реторика. Той изрази притеснения относно отражението на санкциите срещу Русия върху българската икономика, което често се повтаря от социалистите.
Кирил Петков осъди категорично нахлуването на Русия, но все още се налага да отстъпва за някои неща пред коалиционните съюзници. България бързо затвори небето си за руски самолети, но се колебае да допусне войски на НАТО на своя територия, както направиха други страни. София предложи на Киев хуманитарна помощ, но не и оръжие, посочва "Политико".
И все пак много българи са склонни да гледат на Русия доста благосклонно. Всъщност България е страната, в която Москва получава най-висок рейтинг на одобрение – 73 процента, според проучване на Pew Research от 2019 г.
Според "Политико" България от години е плодородна изпитателна площадка за руската пропаганда и конспиративни теории.