
Пламен Димитров е и.д. президент на КНСБ.
Заради искането на правителството за увеличение на възрастта за пенсиониране синдикатите напуснаха Националния тристранен съвет и в последните дни бойкотират всякакви консултации с властта и работодателите по тази тема. Те излизат с алтернативни предложения за намаляване на дефицита на НОИ.
Утре пред Народното събрание те правят мощен национален протест, който ще сложи началото на серия ефективни стачки.
- Г-н Димитров, защо не се явихте на консултациите по пенсионната реформа и ще се включите ли в заседанието на тристранния съвет в петък?
- Ние заявихме категорично, че докато не бъдат изтеглени предложенията, свързани с пенсионната реформа, от парламента, няма да участваме в каквито и да било дискусии. Вдигането на пенсионната възраст от утре и със скок за хората е неприемливо и сме предложили други мерки. Мерки, които са много по-действени, за да овладеят дефицита в НОИ. Част от тях възприе и подкрепи лично премиерът Борисов. Те са рационална алтернатива на това, което управляващите се опитват да наложат със сила.
Ще ги пратим и на действащия, и на новоизбрания президенти, както и на всички парламентарни групи. НАП и НОИ бързо могат да ги остойностят, за да се види точният ефект и ролята им за стопяване на дефицита, който сега е 1,9 млрд. лв. Държа да уточня, че става дума точно за толкова, а не за 4 млрд., за които говори министър Дянков. Наистина държавата дава на НОИ 4,6 млрд. лв., но в тях са парите, които тя плаща като осигурител - нейните 12%, както и средствата, които дължи за плащания, с които е ангажирана. А за ангажимента от 12% синдикатите нямат вина - всички "благодарности" по този въпрос са за бизнеса.
- Кое е най-силното ви алтернативно предложение?
- Държим изключително да се въвеждат дознатели в НАП по аналогия с дознателите в митниците. Те ще разследват данъчни и осигурителни престъпления и ще затегнат контрола над измамите. Сивите обороти, сивата заетост у нас са огромни. Твърди се, че се укриват близо 30 млрд. лв. и остават необлагаеми, което отваря огромни дупки в осигуряването. Имаме съгласие и с бизнеса, че там трябва да се хвърлят силите, а не да се върви към редукция на и без това ниските пенсии, обезщетения и осигурителни права.
- Управляващите твърдят, че синдикатите дълбоко в душата си са убедени в необходимостта от повишение на пенсионната възраст. Дават за пример и другите европейски държави, в които това се случва.
- Няма държава в Европа, която да вдига едновременно и стажа, и възрастта. Всички вдигат много плавно само възрастта. Да не забравяме, че в България продължителността на живота е с 5-7 г. по-малка от останалите и времето за получаване на пенсия също е по-кратко. Освен това у нас през последните 10 г. бяха направени редица непопулярни реформи и пенсионната въраст за мъжете се вдигна с 3 г., а за жените - с 5. Стажът също се увеличи с 14 г. за жените и с 12 - за мъжете. Ние отдавна затегнахме условията за достъп до пенсия ярко и силно. Ако другите правят реформи сега, ние вече сме тръгнали и трябва да следваме собствения си път.
Освен това съвсем не съм убеден във фискалния ефект от тази мярка. Говори се за някакви милиарди икономии от разходи през 2016-2017 г., но подобни сметки правихме и миналага година. Само че междувременно, без да ни питат, управляващите решиха да вдигнат вдовишките добавки, което струва 40 млн. лв. т.г. и 140 млн. догодина, което дисбалансира системата. Вдигането на пенсионната възраст не е реформа. Това е закърпване на бюджет 2012 с цел само да бъдат намерени пари за вдигане на минималната пенсия с 9 лв. от 1 юни. Безумие е това да се прави на гърба на толкова много работещи, които няма да могат да се пенсионират.
Тази мярка няма да бъде приета от никой нормално мислещ в България, недоволството е доста радикално и нашият апел към правителството е да прояви разум. Заклинания, че това е единственото спасение, че не може да се направи никакъв компромис, внушения, че синдикатите искат да съборят държавата, са абсолютно некоректни. Ние сме работили много конструктивно през последните месеци, давали сме и продължаваме да даваме предложения, при това с дългосрочен ефект. Всичко, което се прави в осигулителната система, трябва да е с хоризонт 10-15 г. и да се прави в режим на диалог, а не под ултиматум: " Приемате увеличението на възрастта и не може нищо другода се случи!".
Аз настоявам да се изтегли това предложение от НС, да обобщим пак нашите идеи и тези на работодателите и да видим какво разумно може да се направи. Все пак не трябва да се забравя, че работещите и пенсионерите не са виновни за дефицита в НОИ. Истинската причина е, че през последните 10 г. бяха подарени 15 млрд. лв. на бизнеса от намаляване на осигуровките.
Изходът не е в наказателни акции за хората, а в смислени мерки. Има резерв например в затягането на инвалидните пенсии, прехвърлянето на ТЕЛК към НОИ също е идея за затягане на контрола, която се подкрепя от всички.
- Стана ясно, че от 2012 г. се вдига и възрастта за пенсиониране при недостатъчен стаж. Сега тя е 65 г., става 66.
- Не мисля, че от това ще има особен фискален ефект. Очевидно е, че се пренасят общите намерения за повишение на възрастта с 1 г. във всички посоки. Трябва да се отчитат и разликите в условията за пенсиониране между отделните категории.
- Как ще коментирате решението на управляващите за отказ от златното швейцарско правило и за индексиране на пенсиите само с инфлацията от 2013 г.?
- Това, както и отказът от идеята за преизчисляване на всички пенсии от 2017 г. с коефициент 1,2 вместо 1,1 за всяка отработена година са много тревожни. Това е тотално бягство от споразумението, което подписахме през 2010 г. за пенсионната реформа. Основната цел, която си поставихме тогава, бе да увеличим пенсиите така, че те да стигнат 60-65% от осигурителния доход на човек, докато работи. Срокът за това бе 2025 г. Тези две нови стъпки са тотален отказ от тази цел. Естествено, това ще демотивира хората да се осигуряват съвестно и върху реалния си доход. Занапред ще трябва да се разчита само на натиск и принуда върху тези, които укриват осигуровки, което не е добре.
- Споделяте ли мнението на някои от работодателите, че и за служителите под пагон трябва да се вдигне възрастта, а не само стажа?
- Не искам да противопоставям едни групи от обществото на други, но хората, които се пенсионират рано у нас, са 2 групи - във военизираните структури и първа и втора категория в индустрията. В никакъв случай не мога да приема, че представителите им работят при еднакви вредности и тежести. Условията при миньорите, металурзите, химиците са много по-драматични, отколкото при военните и полицаите. Затова не е справедливо пенсионната възраст да се вдига за категорийните работници, а за военни и полицаи - не.
Ако някой се пита как да оптимизира разходите, да погледне в градинката на военни и полицаи. Но това трябва да става в диалог с техните представители и синдикати, а не зад гърба им.
- Смятате ли, че социалният диалог е тотално провален?
- В момента той се води само чрез медиите. Истински диалог може да се случи само на едно-единствено място - там, където се вземат решенията в България, а това е в кабинета на министър-председателя.
- Не е ли малко наивно желанието ви всичко да минава оттам?
- Аз не търся премиера по всякакви въпроси, но пенсионната реформа е нещо толкова голямо и важно. Смятам, че дори авторитетът на Бойко Борисов няма да достигне, за да бъде наложена по-високата пенсионна възраст
Затова твърдя, че на всяка цена трябва да се намерят форми на диалог - независимо дали ще е в рамките на тристранния съвет, или във формат на работни срещи или нещо друго. Отговорността е огромна, тя е на правителството, но да не забравяме, че хората дадоха своя глас за Борисов не защото смятаха, че той ще се обърне с такива радикални, драстични форми срещу тях, и то веднага след изборите. Доверието към премиера е огромно и той не трябва да злоупотребява с него. Хората не рабират и не приемат факта, че той иска увеличение на пенсионната възраст за всички.
- Националният протест на синдикатите утре по какво ще се отличава от предишните и ясно ли е вече какви стачки ще започнат след това?
- Днес се събираме с колегите от "Подкрепа" и ще обсъдим готовността на отделните категории за ефективни стачки. Вече имаме много ясно заявена позиция от миньорите, които по никакъв начин не приемат това, което им се предлага. Ще видим точно как и откога ще се вдигнат. Премиерът каза, че не се плаши от протести. Аз не искам да го плаша. Целта ни не е да сваляме някого от власт, най-малкото пък Бойко Борисов. Хората обаче искат от нас решения, те искат мерки за спасяване от кризата, които обаче могат да понесат. Искаме дози, които да излекуват болния, а не да го убият.
- Как оценявате поведението на социалния министър Тотю Младенов?
- Не е наша работа да оценяваме министрите. Това си е задължение на премиера. За Младенов - или добро, или нищо. За нас е важно да се чуват и да се разбират смислените ни предложения. Ето, все по-голяма скорост набира идеята за плащане на заплати само по банков път. Бизнесът също е категорично "за".
При всяко възстановяване на данъчния кредит от ДДС искаме да се прави автоматична ревизия за платени осигуровки. В НАП вече има данъчно-осигурителни сметки за всички осигурители, така че, когато фирма поиска възстановяване на ДДС, няма пречка да се провери дали си е внесла осигуровките.
Вдигането на максималния осигурителен доход от 2000 на 2700 лв. също веднага ще осигури 120 млн. лв. за НОИ. Това няма да натовари разходите, тъй като предложихме еднократно за догодина това да не повлияе на максималната пенсия. няма да убеди хората за по-късна пенсия.