
Лидерът на “Има такъв народ” Слави Трифонов изненадващо обяви в сряда, че изтегля министрите си от управляващата коалиция, за да сложи “край на агонията”. По думите му причините са две - казусът със Северна Македония и държавният бюджет, чиято актуализация предстои да бъде разгледана в Народното събрание, след като правителството го прие на своето заседание на 8 юни. И което беше формалният повод четиримата министри от квотата на ИТН да напуснат заседанието на Министерския съвет.
Оттук нататък три са вариантите пред правителството и “Продължаваме промяната”, след като Трифонов обяви, че изтегля министрите си - правителство на малцинството, нова управленска конфигурация или нови избори.
От своя страна премиерът Кирил Петков заяви, че от “Продължаваме промяната” са решени да бъдат правителство на малцинството. Както и че “правителство на малцинството е много по-добро от правителство, в което непрекъснато се извиват ръце”.
“24 часа” потърси за коментар политолозите Димитър Ганев от “Тренд”, Димитър Аврамов и социолога от “Алфа рисърч” Геновева Петрова.
Ето коментарът на социолога от "Алфа рисърч" Геновева Петрова:
Ходът на Слави Трифонов бе до голяма степен прогнозируем. ИТН бяха един от основните елементи на нестабилност в тази коалиция от момента на сформирането ѝ.
Още от миналата година с поведението си тази партия по-често разбунва политическите духове, отколкото да постига решения и да преодолява проблеми. ИТН бяха в основата на едни от най-острите вътрешнокоалиционни противоречия (избора на шеф на БНБ, разплащанията за поддръжката на пътищата, ветото за започване на преговорите за членство на Северна Македония и пр.) и наред с БСП са двата коалиционни партньора
с подчертано ултимативен подход към останалите
В този смисъл – да, подобен ход от тяхна страна беше очакван, макар да не сме допускали, че ще се случи точно в този момент.
Ако съдим по политическите реакции часове след обявеното оттегляне на ИТН от коалицията, изборите изглеждат по-възможни, но все още не стоят като първо решение. Допускам, че ще се направи опит за реализиране на варианта с правителство на малцинството, което всъщност е своего рода нова парламентарна конфигурация. То обаче също така е и своеобразно прехвърляне към парламента на проблемите, които спъваха коалицията. Можем да бъдем убедени, че ще сме свидетели на много повече случаи на трудни разговори, извиване на ръце, ултимативни искания, политически “капани”. Предвид спецификите на парламентарно представените партии и многократно подчертаваните разделителни линии помежду им
подобен вариант може да бъде само временно решение
В контекста на обществено доверие това действие на ИТН нито ще спре ерозията в електоралната подкрепа, нито ще възстанови влиянието, което имаха сред хората преди година. В контекста на потенциални политически дивиденти – следващите месеци ще покажат дали такива ще бъдат оползотворени от партията на Сл. Трифонов.