
Евробарометър: Почти всеки втори у нас оценява Русия положително, а едва 10% от европейците са на подобно мнение
Едва за 28% от българите защитата на общите европейски ценности като свободата и демокрацията е приоритет. За мнозинството (70%) много по-важни са задържането на покачващите се цени и разходите за живот.
На ниво ЕС картинката е доста по-различна, като масово хората приемат, че свободата не е безплатна и това е окей. Почти всеки шести от десет запитани (59%) казва, че демокрацията е по-важна от персоналните му разходи за живот. Това е мнението на относителното мнозинство в 20 от държавите - членки на ЕС, установява пролетното проучване на Евробарометър, поръчано от Европейския парламент.
Войната в Украйна извади на повърхността един жизненоважен въпрос: трябва ли да дадем приоритет на защитата на общи европейски ценности като свобода и демокрация, или да поддържаме цените и разходите за живот дори ако това компрометира защитата на тези ценности?
Мнението на българите е по-скоро изключение от тенденцията,
като повечето европейци са много по-склонни да смятат, че защитата на свободата и демокрацията трябва да бъде приоритет. Тази картина е вярна и на ниво държави членки, като резултатите варират от 49% в Португалия до 85% в Дания и Швеция. Все пак не само в България ценовата стабилност би била приоритетна за повечето респонденти. Такъв е случаят също в Унгария (67%), Малта (63%), Румъния (62%), Гърция (51%) и Кипър (51%). Защитата на общите ценности е много по-вероятно да се споменава от тези, които са готови да се сблъскат с повишаването на цените на храната (74% срещу 49%, които не са готови) или енергията (73% срещу 50%).
Поради нарастването на инфлацията и разходите за живот още преди началото на руското нашествие в Украйна, което допълнително усили тенденцията, 4-ма от всеки 10 европейци заявяват, че вече усещат негативно въздействие върху стандарта си на живот (40%). В България почти двама от трима респонденти заявяват, че вече изпитват отрицателен ефект върху начина си на живот (62%), като това е най-високият дял от всички държави членки. Следват Кипър (57%), Португалия (57%), Малта (55%), Гърция (49%), Испания (49%), Словакия (48%), Румъния (46%), Франция (45%) и Полша (45%). В почти всички останали страни респондентите очакват това да се случи през следващите месеци. В 4 от членките на ЕС значителни дялове от населението
не очакват войната да засегне стандарта им на живот: 30% в Дания,
26% в Нидерландия и Швеция, както и 25% във Финландия.
в България се отчитат 2% спад в подкрепата за ЕС
(47%), като отрицателни нагласи са изразили 20% от респондентите. Националните резултати по този показател варират от 76% в Ирландия до 32% в Гърция.
преобладаващата у нас оценка спрямо САЩ е отрицателна
(53% отрицателна срещу 40% положителна).
Възприятията за войната и значението ѝ за Европейския съюз се отразяват и при определянето на основните ценности, които гражданите искат ЕП да защитава приоритетно. Демокрацията отново заема челно място и бележи увеличение с 6% в сравнение с есента на 2021 г. (38%). Следват защитата на правата на човека в ЕС и по света, както и свободата на словото и на мисълта, всеки показател с 27%. За българските респонденти водещата ценност, която ЕП трябва да защитава, е свободата на придвижване в ЕС (33%).