
Кризата удря сериозно местните финанси, но при нас уличното осветление не е спирано и за час, казва кметът на града
Голямата ни задача е околовръстният път
Инвестираме 4 млн. лв., за да имаме 80 процента обновени водопроводи
- Г-н Манолов, Павликени навлиза в 80-ата година от обявяване на селището за град. Какво бихте откроили като най-голям успех за тази година?
- Павликени продължава да се развива - буквално всяка седмица имаме нови придобивки в нашия град и в общината. И това се случва през поредната много трудна година -
изпитание за всички кметове, които трябваше да се борим с повишените цени
на електроенергията, на строителните материали, инфлацията, да продължим мерките срещу COVID пандемията, за да предпазим нашите жители, но в същото време да поддържаме жизнени всички дейности и структури.
Като президент на Мрежата на асоциациите на местните власти в Югоизточна Европа (НАЛАС) представих анализ, който показва, че кризата сериозно удря местните финанси на общините в целия регион.
Проблемите са сериозни, но невидими за обикновените хора, а ние, кметовете, трябваше да търсим устойчиви решения.
На фона на това съм горд да споделя, че в Павликени нямаше режим на уличното осветление - то не е спирало нито за час през нощта. Не е прекъсната и нито една от обичайните дейности - социалната ни програма е все така широкообхватна, училищата се модернизират, спортните обекти се обновяват.
Инвестираме все повече в ремонт на улици.
Имаме минимално увеличение на таксата за битови отпадъци. То е само за да отрази увеличението на заплати, горива, такси и др.
Нямаме спрели ремонти по многобройните проекти, които изпълняваме. И вече са изпълнени реконструкцията на храма “Рождество на Пресвета Богородица”, пълното обновяване на сградата на читалище “Братство 1884”, изграждането на спортни и детски площадки, чисто нов паркинг с 66 места.
Особено важно е откриването на общинския приют за безстопанствени кучета. (Виж карето по-долу.)
Успехът е, че запазваме курс “пълен напред” въпреки бурните води.
- А кой е най-големият проблем на града, който не търпи отлагане и сте се заели да го решавате?
- Голяма задача пред нас е да бъде изграден околовръстният път на Павликени, преди да започне строителството на магистрала “Хемус” в границите на нашата община.
Тя ще преминава в непосредствена близост до града. Най-краткият път от кариерите до трасето на магистрала “Хемус” в момента минава през града.
Основното ни притеснение е движението на тежкотоварни камиони с инертни материали за строителството на магистралата. Това ще застраши сигурността на сградите и на хората, затова жителите направиха подписка и аз я внесох в МРРБ още преди две години.
Това трасе е започнато в началото на 80-те години
на миналия век. Участъкът е с дължина 4,680 км. В част от нея е извършено профилиране и е положена трошенокаменна настилка. Изграден е и стоманобетонен сглобяем мост - надлез в мястото на пресичането на трасето на околовръстния път с жп линията София - Горна Оряховица - Варна.
Наскоро той беше инспектиран и се установи, че конструкцията му не е компрометирана и отговаря на днешните стандарти.
Това е добра новина, защото няма допълнително да оскъпи и забави строителството.
Междувременно от 80-те години до днес товарният и лекотоварният поток по републиканските пътища в общината са се увеличили в пъти. Уличната мрежа на Павликени не е оразмерена за такова интензивно натоварване.
Констатирани са опасни слягания на основите
и деформиране на конструкцията на група жилищни и др. сгради по най-натоварените улици на града.
Засегната е 1/3 част от територията с жилищно предназначение. В опасност са животът и здравето на жителите на цели квартали.
- На какъв етап сте в комуникацията с АПИ, особено когато става ясно, че “Хемус” до В. Търново пак се отлага?
- Община Павликени в съответствие с изискванията на ЗУТ е изготвила и одобрила Общ устройствен план (ОУП), съгласно който околовръстният път е предвиден за изграждане.
По този начин общината в рамките на своите пълномощия е регламентирала и териториалноустройствения режим на трасето.
Вследствие на нашата упоритост и на подписката от граждани АПИ възложи изработване на технически проект. Очакваме скорошно отпускане на нужните средства и започване на строителството въпреки нестабилността в държавата.
В наш интерес е и самата автомагистрала да е готова възможно най-скоро. Поредното отлагане на преминаването на “Хемус” през региона влияе негативно и върху инвестиционния интерес в общината.
- Тази година харчите бюджет от над 31 млн. лв. Ще стигнат ли тези средства, за да обезпечат дейностите в общината предвид галопиращите цени и инфлацията?
- Общинският бюджет на Павликени се управлява консервативно, но това ни дава устойчивост и ни предпазва именно при кризи като сегашната.
Нямам съмнение, че ще се справим и с тази криза
Бюджетът тази година е съобразен с икономическите тенденции и рамката, установена със Закона за държавния бюджет за 2022 г., приетите от общинския съвет наредби и тенденцията в развитието на собствените приходи.
Капиталовата програма на общината е в размер на 8 110 293 лв., от които 5 660 926 лв. за основен ремонт и 1 726 067 лв. за придобиване на дълготрайни активи. Средствата за текущ ремонт на улична и пътна мрежа за населените места и общинския център са в размер на 1 026 700 лв.
Запазихме важни местни програми като “Инвитро”, “Местни инициативи” и “Граждански инициативи”. Увеличени са средствата за спорт и култура.
- Обмисляте ли да внедрявате алтернативни енергоизточници? Много общини слагат соларни централи.
- Темата с енергийното потребление е важна за нас и мисля, че в общинската администрация имаме силни експерти по проблема.
Първа наша мисия е да намалим енергийното потребление на сградите. Нека припомня, че Павликени от много години усилено работи за въвеждане на мерки за енергийна ефективност в обществените сгради.
Включително съумяваме да изградим нови инсталации за отопление, като например тази в дома за стари хора в с. Караисен, в МБАЛ и в сградата на общинската администрация.
Ефектите от тях вече се усещат в намалените сметки за ток.
Училища, детски градини и детската ясла отдавна са санирани. През настоящата година въведохме енергоспестяващи мерки, чрез които се намалиха разходите за ток в покрития плувен басейн. Имаме
ВЕИ система от 90 слънчеви колектора за битова гореща вода
и бяха монтирани 3 газови котела за отопление и за подгряване на водата от слънчевите колектори.
Монтирани са три термогравитационни отоплителни съда. С изпълнението на проекта най-големите консуматори на ток в сградата са заменени с използващи слънчева енергия и/или природен газ.
Обмисляме и възможностите за изграждане на соларни фотоволтаични инсталации на покривите на някои обществени сгради. Сами виждате, че в последните дни целият свят говори за климатичните промени и търси начини да намали негативния ефект от човешката дейност върху природата.
Смея да заявя, че общината е много напред в тази мисия.
- Кои са големите проекти, които са в ход в града?
- В момента най-крупна стойност имат проектите за реконструкция на водопроводната мрежа. Те са на стойност почти 4 млн. лв. и са финансирани от Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда на стойност 3 304 000 лева с ДДС и чрез постановление на МС за допълнителен трансфер в размер на 539 850 лв.
При завършването на тези проекти Павликени ще е сред малкото български градове с 80% подменена водоснабдителна мрежа. Това означава
минимизиране на загубите в мрежата и подобрено качество на питейната вода
Това значи и край на разкопаването на улиците и тротоарите вследствие на неизбежните аварии на амортизираната мрежа.
В периода 2015-2016 г. бяха рехабилитирани близо 50% от водопроводната мрежа в града - т.нар. първи етап. Подменени бяха общо 20 км водопроводи в урбанизираната територия на общинския център.
Вторият етап от реконструкцията на водопроводната мрежа е разделен на 7 подетапа, от които един е изпълнен, а останалите изпълняваме в момента.
- Какви са изненадите за празника на града?
- Богатата културна програма през целия юни преди празника на града вече не изненадва никого - при нас винаги културата е на почит. Събития от всички жанрове на изкуствата бяха проведени досега.
Нашите съграждани много харесват автокиното
с най-касовите български филми от последните месеци.
Ученическият театрално-оперетен състав към ОУ “Св. Климент Охридски” представи своя оперета. Проведе се 25-ото издание на фестивала “Северняшка китка”, където председател на журито е обичаната Янка Рупкина.
Чест за нас беше, че дадохме старт на програмата със събитие, посветено на интелекта и книжовността. Наш гост беше Огнян Герджиков, който представи книгата си “Аз не бях политик”.
Същата вечер представихме и луксозното издание “Алманах за община Павликени”. Наши гости със свои концерти бяха някои от най-известните естрадни певци - Данчо Караджов, Маргарита Хранова, “Трамвай №5”. Цели 9 години, след като изпълниха химна на Павликени, отново при нас бяха Михаил и Кристина Белчеви, заедно с Хайгашод Агасян и Джина Иванова.
Великолепна фотографска изложба със снимките от 10-ия пленер “Павликенския край и неговите хора” може да бъде разгледана във фоайето на читалище “Братство 1884”. Разбира се, основният акцент е върху празничния ден - 29 юни.
Използвам възможността да поканя всички и на големия концерт тази вечер от 20 ч на сцената на Летния театър “Никола Гюзелев” ще има концерт на ансамбъл “Добруджа”.
- Какво ще пожелаете на съгражданите си?
- В деня на 79-годишнината от обявяването на Павликени за град за мен е чест, че за 11-и път мога да се обърна към всички жители като кмет на общината и да честитя тази светла дата.
Положителните промени в нашия град са факт и трябва да имаме очи да ги видим!
Постигнахме много неща, които преди 11 години изглеждаха немислими, а днес ги приемаме за даденост. Резултатите са видими, но няма да спрем
дотук - имаме нови цели за постигане и нови проекти за изпълнение
Веднъж набрали скорост за развитие във вярната посока, всички искаме повече и по-бързо да се случват нещата. Пожелавам 29 юни да донесе повече поводи за гордост и самочувствие, че сме жители на Павликени.
Нека имаме още обществени придобивки от полза за всички нас! За празника на нашия град отправям и сърдечните си пожелания за здраве, благоденствие и успехи. Нека да са пълни душите и сърцата с обич, благодарност и човещина.
За 5 месеца 73 бездомни кучета бяха осиновени
Общинският приют за безстопанствени кучета се оказа отличник по осиновявания - само за пет месеца 73 осиновени кучета, включително и в чужбина.
От тях над 30 са намерили дом през последния месец.
“Хората идват и си вземат куче за двора, за компания или животно, което да расте с децата.
Идват обикновено за малки кучета. В Павликени доста силно е присъствието на англичани, които вземат пораснали животни”, каза управителката Глория Христова.
Общинският приют беше открит през февруари тази година. Той е с капацитет за 100 животни, изграден изцяло със средства на община Павликени.
177 кучета вече са преминали през приюта, част от тях се кастрират, чипират, ваксинират и се връщат на местата, където са заловени. Социалните животни се задържат за осиновяване и интересът е много голям.