
Поредна катастрофа със скъпа кола на централно място в София - шофьор на варненска “Тесла” се забива в заведение на ъгъла на ул. “Цар Иван Шишман” и “Хан Крум”, след което бяга от мястото на инцидента. А междувременно районният кмет Трайчо Трайков обмисли дали не може да се тества кръвта на земята за алкохол.
Чудо е, че наранени или прегазени няма. Въпреки екзотичната идея да се тества кръвта от земята, проблемът се корени другаде - в чувството за безнаказаност, което съпътства шофьорите на скъпи коли. Инцидентът е грозен и заради факта, че колата е зарязана на мястото с две отворени врати - индикация, че шофьорътможе би не е бил сам по време на катастрофата. Тоест, вместо спътникът в колата да регулира по някакъв начин поведението на каращия, той може да е служил като допълнителен “бустер” за проявата на мъжество на пътя.
Тестването на кръвта е една реактивна мярка, за да може да се установи причината за инцидента. Но веднъж установена, тя нямаше да може да върне човешките животи, ако такива бяха погубени.
Неслучайно трябва да се фокусира върху превантивните мерки - защо притежателите на скъпи коли например да не полагат още един шофьорски изпит, или пък да са задължени да подновяват книжката си по-често. Богатството създава предпоставки да се чувстваш като господар над закона. Предвид цената на колата една глоба какво щеше да промени, освен административно да се отчете наказанието за виновния.
Това е поредна проява на липса на чувство за социална отговорност. Такива ги видяхме и в другите сфери на обществения ни живот - по време на пандемията, когато хората се бореха срещу маските (диаболично наречени намордници), както и след началото на войната в Украйна, когато състраданието за хилядите украински бежанци бе засенчено от махленските спорове за едни 40 лв.
Засега всички тези прояви, макар и трудно, са обратими. Въпросът е чувството на липсата на ангажименти към обществото да не се превърне в самовъзпроизвеждащо се поведение, което да разяде социалната тъкан. Тогава ще сме общество само на хартия.