
Надрусан шофьор с 200 км/ч разцепи колата си на две и уби две момичета в София. Политиците отново се надпреварват кой да предложи повече промени в закона за движение по пътищата и в Наказателния кодекс. Този порочен навик се задълбочи и защото сме в навечерието на избори. Само за последните няколко дни са внесени две предложения за промени в Наказателния кодекс (НК) за по-тежки санкции на водачите, които се качват зад волана по въздействието на алкохол или наркотици, или които причиняват телесни повреди и смърт на пътя. Въпреки че парламентът едва ли ще успее да ги приеме, тъй като се очаква да бъде разпуснат до най-много месец. В проектите се предлагат до 5 години решетки за над 1,9 промила и над три вида дрога.
След всяка тежка катастрофа с жертви роднините започват да протестират, а политиците – да се тупат в гърдите и да променят законите. МВР също доста се старае след всеки свой гаф.
Играта сме я играли много пъти вече.
От 1999 г. досега българският Закон за движение по пътищата (ЗДвП) е променян над 100 пъти. Само в периода 2014 г. – 2018 г. има 31 редакции. Отделно има редица подзаконови нормативни актове, сред които 43 наредби по ЗДвП, които също са били изменяни неведнъж.
Наказателният кодекс е от април 1968 г. До декември 1989 г. е променян 21 пъти. През 90-те години на миналия век – 22 пъти. През първото десетилетие на новото столетие е прекрояван още 34 пъти, а през последните 10 години – 31 пъти.
Увеличаваха се глоби и наказания, намаляваше се скоростта на движение и още какво ли не. И след всичките тези промени нито катастрофите са намалeли, нито престъпността. Защото в България,: както казва поговорката"законът е врата в полето". Нито някой го спазва, нито овластените за това следят да бъде спазван.
Надрусаните и пияни шофьори няма да изчезнат, нито ще намалеят ако се увеличи наказанието за това. Както сполучливо каза някой по една телевизия „В България законите са за тези, които ги спазват.“ Тези, които не ги спазват, ще продължат по същия начин. Защото се чувстват безнаказани. Защото си имат чадър. На едни тати и мама ще осигурят полицейска или прокурорска протекция, а ако се стигне до съд – скъпо платени адвокати, които ще твърдят, че клиентът им се е надрусал след катастрофата от мъка или че някой неизвестен злодей е сипал дрога в чайчето. Други си имат полицайка, която возят в колата и тя си показва картата като ги спрат за проверка, имат си и полицаи да им носят стълба да се качат в къщи, защото са си загубили ключовете на мястото на зверската катастрофа, където заедно с вързката са оставили и трупове. Имат си и прокурорка, която ги освобождава от отговорност, защото не осъзнавали, че вършат престъпление, докато карат без книжка. И тук говорим за бандити средна ръка. Какви ли чадъри си имат големите?
От промените в закона няма да намалеят и тези дето просто не спазват знаците. Спомняте ли си 4-годишния Паоло, когото бизнесмен смаза с джипа си в центъра на Стара Загора, защото не спазил знака и влязъл в забранената пешеходна зона, където детето си карало колелото с майка си. Шофьорът дори отиде в затвора, а вместо знаците общината заварди пешеходната зона с кашпи, за да попречи на други да нахлуват и да газят невинни пешеходци.
Да говорим ли за тези, които не спират на пешеходна пътека, а после казват, че пешеходецът излязъл внезапно и не могли да спрат? Пък една депутатка дето бутна пешеходка дори се оплака от политическо преследване от страна на прокуратурата, която се занимавала с нея, вместо с престъпниците.
Докато това явление съществува, забравете кърпенето на законите – те са вече кръпка до кръпка, но без резултат. Да не говорим, че в нормалните държаави като направят една такава промяна, после изследват ефекта й, а при нас – нови промени.
Затова - стига с тези предизборни номера. Вместо да правят кръпка след кръпка по законите, политиците най-сетне да се погрижат да създадат държава, в която законите се уважават и се спазват. Да си оправят собствените институции, призвани да прилагат правото, които го газят и изкълчват без притеснение. Тогава ще има ефект. А сега само се правят на справедливи и емпатични пред електората. Но той май вече не им отвръща със симпатия и доверие. Справка – процентът гласували на последните няколко избора.