
Можем ли още днес да добием представа какво е политическото ни бъдеще след година и няколко месеца, когато се очаква провеждането на редовните парламентарни избори?
Като социолог бих казала, че е твърде рано. И не защото по принцип е рано. В страните с установен демократичен механизъм и устойчивост на политическите субекти изненадите на финала по правило са редки.
У нас обаче правилото е да се вадят зайци от капелата в последния момент, така че и избирателят, и политическите опоненти да загубят и ума, и дума. Пък после - каквото сабя покаже.
Макар да очаквам подобен сценарий и на изборите през 2013 г., ще поразсъждавам по темата предвид високия обществен интерес.
Ако съдим по традицията, до този момент българският избирател не е давал нито веднъж властта повторно на вече управлявала го партия.
През 2001 г. Иван Костов бе щастлив, че е първият премиер, завършил успешно мандата си. И с право. Преди него всички премиери си бяха отивали предсрочно. След него обаче традицията се наруши и независимо от предимно отрицателната оценка за управлението им, особено във втората фаза на мандата, и Симеон Сакскобургготски и Сергей Станишев добутваха без проблеми до редовни парламентарни избори.
Със сигурност подобна ще бъде съдбата и на сегашния кабинет. Това, обаче, Бойко Борисов и неговият екип едва ли биха отчели като успех.
Тяхната цел стои много по-високо - втори мандат. Като се замислим, може претенциите им да се окажат не чак толкова лишени от основания.
Първо, и преди и след преминалите в края на миналата година президентски и местни избори управляващата ГЕРБ и нейните водещи политически фигури се ползват с най-широко обществено доверие.
Последните данни на Института за социални изследвания и маркетинг МБМД от февруари подкрепят този извод. Класацията на политическите личности е добила нов вид. Сега за разлика от преди една година хората на Бойко Борисов са окупирали безалтернативно позициите от първо до десето място.
И ако преди половин година Бойко Борисов и Цветан Цветанов често разменяха позициите си в челото с Георги Първанов, сега бившият президент е изпаднал на единадесето място и най-вероятно през следващите месеци рейтингът му - функция от заеманата преди позиция, ще продължава да се топи.
От друга страна, Георги Първанов и Меглена Кунева, със съответно 32 и 31% доверие, са
единствените пробиви на опозиционни политически лидери в политическото нашествие на ГЕРБ.
След тях личност, представляваща политическа алтернатива на управляващите, се появява едва на 24-о място и това е главният прокурор Борис Велчев - 21% доверие, следван непосредствено от лидера на социалистите Сергей Станишев - 18% доверие.
Лидерите на представените в сегашния парламент политически сили са толкова изпаднали в дъното на класацията, че не си струва да бъдат коментирани.
Е, народът ни обича да върви след победителите, ще ме апострофира някой, и това не е ново.
Така е, няма да го отрека. И при други кабинети министрите са били по-популярни от опозиционните лидери. Тук обаче не трябва да си затваряме очите за нещо важно.
Това е вторият момент. Ако сега рейтингът на управляващите е толкова положителен, то не е случайно, а резултат от убедителното представяне на ГЕРБ на изборите през миналата година. Такъв успех не се е удавал на нито една управляваща партия.
Именно неубедителният резултат по средата на мандата изпрати управлението на ОДС и Иван Костов в историята. Същото се повтори и със Симеон Сакскобургготски и с тройната коалиция.
Трето, и днес, както и по време на лятото на 2011 г., ГЕРБ изпреварва чувствително останалите политически сили като електорален потенциал.
Съотношението с най-влиятелната БСП е почти две към едно, а само още две политически претенции на този етап, изглежда, ще бъдат уважени от избирателя - на ДПС, събираща около 5%, и на “България на гражданите” на Меглена Кунева - 4,7%.
Разбира се, изненади са възможни.
Но ако политическите заявки са представени неубедително и ГЕРБ не направи много големи гафове, няма да се учудя и следващият парламент да бъде доминиран от настоящите управляващи.
Данните са от национално представителни изследвания на Институт за социални изследвания и маркетинг МБМД. Последното проучване е реализирано от 3 до 8февруари 2012 г. По домовете са интервюирани 1200 пълнолетни жители на страната. Допустимото стандартно стохастично отклонение е в размер на +- 2,8.
Мира Радева, институт за социални изследвания и маркетинг МБМД