
Трябва да се разберат с държавите от Будапещенския меморандум
В бъдеще Киев ще стане член на алианса, но не и при интензивни бойни действия
Украинците разбират процеса на взимане на решения в НАТО и не очакват бърза покана. Дори един от съветниците на президента Володимир Зеленски - Михаил Подоляк, заяви, че те знаят, че когато Русия загуби, тогава ще станат член на алианса.
От друга страна, в началото на войната, когато Украйна взимаше предвид някои възможности за постигане на политическо или дипломатическо решение, там бяха казали в един момент, че няма да се стремят към членство.
След анексирането на четирите украински територии Зеленски събра съвета по сигурност и отбрана, след което излязоха с решението за молбата за ускорено приемане в НАТО.
Фактически с молбата, без да очакват бързо да се присъединят,
реално казват, че това си остава тяхната цел
и Русия не може да поставя условия. При това положение става още по-странно изявлението на нашия президент Румен Радев, защото това го разбират всички, подписали декларацията - той със същите доводи се обяви против. Въпреки това в бъдеще очаквам Украйна да стане член на алианса, но не и при интензивни бойни действия.
Но не само анексията е проблем - макар полуприкрито, Путин дефакто заплаши с използване на ядрено оръжие. Тук съм на мнение, че фактически
няма да е НАТО, което ще даде скоро гаранции на Украйна
- то ще стане някой ден, но няма да е в съвсем близкото бъдеще. По-скоро Украйна трябва да търси решение с държавите, които са част от Будапещенския меморандум от 1994 г. Това е споразумението за присъединяване на Украйна към режима на неразпространение на ядрено оръжие. За да няма рискове тогава, Украйна се съгласява да предаде своя ядрен арсенал на Русия, който към отзи момент е трети по размер в света с около 5000 ядрени бойни глави.
В резултат на което Русия, САЩ и Великобритания приемат да гарантират при заплаха за суверенитета и териториалната цялост в съществуващите граници тогава през 1994 г.
За Русия е ясно, че няма да направи нищо по въпроса. Другите обаче са САЩ и Великобритания, които са ядрени сили.
Присъединяването към НАТО изисква консенсус между страните членки. Видяхме как турският президент Ердоган въртя известно време Швеция и Финландия за членството им, но след това се съгласи, след като му отидоха на крака премиерите на двете страни. Но процесът и там не е завършил.
Имаше колебания, че Германия може да се противопостави на приемането на Украйна в алианса, тъй като Киев не получи покана за плана MAP (Membership Action Plan - б.р.) от 2008 г. именно
защото Берлин не беше съгласен
Имаше и очаквания, че Унгария може да се противопостави. Но президентът Радев се изяви като най-големия путинист държавен ръководители на НАТО, избързвайки да обяснява защо не се е присъединил към декларацията на президентите от Централна и Източна Европа. България никога досега не се е противопоставяла на решения, които са от общ интерес.