
Централната улица в Пампорово е с нов асфалт и нова маркировка
Чепеларе ще възобнови детския ски център в сърцето на града
Туристите се увеличават и през тази година ръстът е с над 10% спрямо миналата година, гордее се кметът
- Г-н Хаджиев, как се справя община Чепеларе в ситуация на кризи? Пречат ли те да функционира нормално и да реализира проектите си?
- Изразходваме средствата от бюджета при строг контрол и се ограничаваме с цел икономии. Затова не е спряла нито една от дейностите в услуга на гражданите.
Действително се отразяват кризите и честата смяна на правителства
Бих посочил един основен проект, който беше планиран за този сезон, който не можа да се осъществи - многоетажен паркинг в Пампорово.
Причината е, че не е получено становище на МОСВ. Заради това не успяхме да направим общ устройствен план на Пампорово и да сменим статута на земята, където ще се строи паркингът.
С екипа ми успяхме да убедим Министерството на финансите да пренасочим предвидените пари за паркинга да се използват за подобряване инфраструктурата на курорта. Така ще може да ремонтираме основно улиците от ресторант “Чевермето” към Планинската спасителна служба, от църквата до станцията на БНТ, улицата от хотел “Пампорово” към пречиствателната станция и други.
Догодина курортът ще бъде вече със 100% реновирана пътна структура, тротоари, подпорни стени.
Тази година успяхме да приключим само улиците в централната част, които са с нов асфалт, подпорни стени, маркировки за велосипедисти и очертани паркоместа. Не се отказваме от паркинга, просто се отложи с малко във времето.
- През тази година Чепеларе реализира рекорден в историята си бюджет. За какво са похарчени средствата?
- Бюджетът ни е инвестиционно ориентиран. На територията на общината се реализират необходими инфраструктурни проекти по всички населени места, като в същото време се посрещат и нуждите в сферата на образованието, културата, спорта и социалните дейности.
В Чепеларе в момента се правят улиците “Спортна”, “Есперанто”, “Никола Чичовски” и “Ирландия”. До края на строителния сезон ще бъдат завършени в цялост - асфалтиране, подмяна на тротоари и осветление.
Ремонтираме ул. “Зараница” в село Павелско и улица в село Хвойна. Във всички населени места са проектирани за цялостен ремонт поне по една улица, за частичен - необходимите, а където се налага - подмяна и изграждане на ВиК мрежи и др.
Наскоро Чепеларе закупи собствена техника за извършване на частичен ремонт по уличните настилки, така че изкърпването на дупките вече няма да бъде проблем за нас.
През юни успяхме да приключим изцяло обновения градския парк в Чепеларе, който вече разполага с 3 детски площадки, има зони за отдих с перголи, пейки и маси за игра на табла и шах, има и 100-метрова писта за бягане. Паркът се превърна в привлекателно място за почивка и игри на деца и възрастни, а Чепеларе стана още по-предпочитано място за живот и туризъм.
Чрез финансиране от спортното министерство и дофинансиране от общината работим за ремонт на спортната площадка до основното училище в Чепеларе и изграждане на трибуни. Детските площадки и парковете в повечето села са облагородени, поставени са батути и други съоръжения.
Стабилизираме се, не правим излишни разходи
Простираме се според чергата си. Успяхме да повишим с 10% заплатите на служителите. Ниското заплащане ги демотивира, а специалисти трудно се намират. С повишение на заплатите се съхраняват експертите.
- Какво още ви се иска да направите за общината?
- Една моя амбиция е на път да се осъществи, и то до началото на зимата. Става въпрос за детски ски център в сърцето на Чепеларе. Той ще е в местността Дьортевото, където почти всички чепеларци прохождат в зимните спортове.
Вече сме в процес на доставка на пътека и машина за изкуствен сняг. В момента там има влек, но пътеката ще е по-удобна за децата, особено за по-малките.
При добра организация в центъра едновременно ще могат да се занимават много деца. Планирано е съоръженията да се доставят до края на октомври. Вече се договорихме със собствениците на ливади за използването на терена.
Изключително сме им благодарни за разбирането и за възможността да възродим традицията на местните деца. Това е едно богатство в центъра на града, което трябва да облагородим и възстановим.
Иска ми се най-накрая да бъде направен обходният път на Чепеларе, но той не зависи от общината, а от АПИ. В момента целият трафик към южната част на Родопите минава през града, а с отварянето на пункта в Рудозем той ще стане още по-интензивен. Проблемът се влачи от години.
- Има ли интерес за изграждането на нови туристически обекти - хотели, къщи за гости, заведения за хранене?
- Инвеститорският интерес за нови строежи намаля, но
няма проблем с легловата база,
която е достатъчна. В общината се забелязва един позитив от ковид кризата. Хората се обърнаха към природата и планината и всички апартаменти в сградите, които бяха построени, вече са разпродадени.
Туристите се увеличават и през тази година ръстът е с над 10% спрямо миналата година. През първите 8 месеца на 2022 г. реализираните нощувки са 221 410.
Туристите от страната и чужбина все повече оценяват нашите усилия да утвърдим община Чепеларе като green, digital & smart дестинация, която може да бъде съчетана със спа, кулинарен, културен, конферентен, сватбен, винен, спортен, селски и още много видове туризъм.
- Готови ли са община Чепеларе и Пампорово да посрещнат зимния сезон?
- С подобренията в инфраструктурата в курорта, които направихме преди сезона, поддръжката ще е по-лесна. Вече сме подписали договор за зимно поддържане с фирма след проведена обществена поръчка.
В поръчката заложихме като изискване достатъчно налична техника и смятам, че ще се справи.
Всеки хотелиер се готви за сезона - правят подобрения по къщите и хотелите. За поредна година туристическата индустрия в България трябва да се адаптира към предизвикателствата, които сега са свързани с войната в Украйна, все още неприключилата пандемия, инфлацията и икономическата криза.
Това налага често хотелиерите да преосмислят своята политика, за да могат да покрият разходите си за предстоящия зимен сезон.
- Чепеларе получи признанието европейски град на спорта за 2022 г. С какви активности ще се запомни?
- Това е едно от хубавите неща, които ни се случиха. Чепеларе заслужено получи титлата “Европейски град на спорта” в категорията за малки градове, която се присъжда от европейската организация ACES Europe.
Ние имаме много добра спортна инфраструктура, две ски зони – Мечи чал и Пампорово, множество писти, трасета за планинско колоездене и други спортни съоръжения.
Чепеларе е град на олимпийски шампион по биатлон, носител на световна купа по сноуборд и богата спортна история. Тук се намира и най-голямата в света фабрика за производство на ски.
Успяхме да направим европейско първенство по ориентиране
И световно за мъже и младежи. Дойдоха представители от 18 държави и над 100 състезатели. Една седмица в Чепеларе бе празник. Проведе се в най-тежкия период в ковид кризата.
Не допуснахме нито един състезател да се зарази. Горд съм, че на олимпиадата в Пекин имаше общо 7 представители от Чепеларе: 3-ма състезатели – Радослав Янков (сноуборд), Димитър Герджиков и Антон Синапов (биатлон), и 4-ма заети с други дейности – Екатерина Дафовска (аташе и водач на българската делегация по биатлон), Лилия Пандурова (шеф на мисия), Александър Георгов (техническо лице) и аз като официален гост.
Тази година се проведоха държавни състезания в двата основни спорта в града - сноуборд и биатлон. През август се проведоха състезания по летен биатлон за купа “Ростер” и купа “Рожен – Чепеларе 2016”, както и състезанието “Чепеларски търкала”, което даваше точки на състезателите за други международни състезания.
Правим достатъчно събития целогодишно, за да мотивираме децата за спорт, както и за да привличаме повече туристи.
- Случи ви се тежък мандат, в трудна ситуация на галопиращи цени, война, здравна и политическа криза. Ще искате ли втори?
- Като бивш спортист ще отговоря със спортна терминология. Мандатите са като олимпиадите - през 4 г. Един мандат не е достатъчен. Свършиш едно, виждаш грешките и поставяш нови задачи, за които е нужно време.
Вече имаме изграден добър екип, който се е напаснал и всеки си разбира от работата. Заедно се стремим да реализираме всички планове относно развитието на община Чепеларе, за да може териториите да са чисти и спретнати, а хората да са доволни и да имат самочувствие, че живеят тук.